Ósmy Sakrament

Sakramentów jest siedem. I to wszyscy wiemy. Ci, którzy je poznali, starają się według nich żyć, bo sakramenty są etapami wtajemniczenia chrześcijańskiego na pewnych etapach życia. Ale jest jeszcze ósmy sakrament, bo jest jeszcze Prasakrament o którym wspominał Jan Paweł II Wielki w swoim Tryptyku Rzymskim.

Ordination, Nicolas Poussin , seria pierwsza
Ordination, seria druga obecnie w Narodowej Galerii w Edynburgu w Szkocji
https://www.nationalgalleries.org/art-and-artists/artists/nicolas-poussin
Nicolas Poussin
Penance, Nicolas Poussin
Eucharystia, Nicolas Poussin
Małżeństwo, Nicolas Poussin

https://www.nationalgalleries.org/exhibition/poussins-sacraments

Prasakrament. To klucz według którego niewidzialne wyraża się w widzialnym. Prasakrament.

Na obraz Boży go stworzył. Kimże jest On? Niewypowiedziany. Samoistne Istnienie. Jedyny. Stwórca wszystkiego. Zarazem Komunia Osób. W tej komunii wzajemne obdarowywanie pełnią prawdy, dobra i piękna. Nade wszystko jednak niewypowiedziany. A przecież powiedział sam o Sobie.

Powiedział także, stwarzając człowieka na swój obraz i podobieństwo, w polichromii sykstyńskiej Stwórca ma ludzką postać. jest Wszechmocnym Starcem – Człowiekiem podobnym do stwarzanego Adama.

W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy – właśnie w Nim. To On pozwala nam uczestniczyć w tym pięknie, jakie w nich tchnął! To On otwiera im oczy. (…) kluczem jest obraz i podobieństwo. Według tego klucza niewidzialne wyraża się w widzialnym. Prasakrament.

Odkąd Słowo stało się ciałem, widzenie wciąż czeka.

Prasakrament – samo bycie widzialnym znakiem odwiecznej Miłości.

Sakramenty Kościoła wzięły początek w Sercu Jezusa, na krzyżu kiedy wypłynęła z Jego świętego przeczystego serca krew i woda. Bo czym są sakramenty? Są źródłem Łaski Chrystusa, źródłem Łaski Bożej. 


A Prasakrament jest wprowadzeniem Stworzenia na ten świat. Tak jak pięknie pisze o tym Jan Paweł II Wielki.
Prasakrament był przed sakramentem, jak pradziadek był i żył przed nami. 

Cudowny czas przed nami złoty październik, dojrzała jesień, która w złotym i czerwonym szalu chodzi jak pisała nasza kolorowa poetka malująca słowem jak jej brat, ojciec i dziadek malował pędzlem przez lata.

O niewysłowione szczęście zajaśniało, gdy słowo wcielone serce swe nam dało....
Dzisiejsza Ewangelia jest radykalna. Kto Wami gardzi mną gardzi- mówi nam dzisiaj Chrystus. Nie ma większego grzechu niż pogarda dla Boga. Ona jest źródłem największej nieprawości do jakiej zdolny jest człowiek. Jeśli człowiek odrzuci sakramenty gardzi Bogiem. A to najstraszniejsze co można zrobić. Chrystus nie mówi słów na wiatr. U niego każde słowo ma głęboki sens. Ksiądz Jakub Wujek mówił i pisał, że nawet kolejność wypowiadanych słów w Ewangelii jest ważna i nie można zmienić w niej ani jednej joty ani jednej kreski, co jak wiemy jest dodatkowym zadaniem dla tłumacza. Każdego tłumacza.

Zauważmy co dzisiaj mówi Chrystus, całe miasta w ruinie moralnej - nie mówi o niektórych ale o wszystkich. Całe miasta są w ruinie. Po Kafarnaum została ruina. Fizyczna ruina, bo nie przyjęła Jezusa. To nie była zemsta Jezusa, ale tam gdzie wypędza się Jezusa tam wchodzą demony wprowadzając chaos i nieporządek, bo natura nie znosi próżni. Albo Bóg albo nic - pisze kardynał Sarah. Nieprzyjęcie chleba życia Chrystusa to śmierć. Korozain to miasto piekarni. Betsaida do miasto rybaków. A Kafarnaum wyjątkowe miasto na szlaku handlowym, urząd celny, rolnictwo. Mocne wchłonięcie człowieka przez materię, aktywność doprowadza do odrzucenia Boga. Materia nie zaspokaja. I nie zaspokoi nawet drugi człowiek jeśli nie jest w Trójcy Świętej z Bogiem. Warunkiem miłości jest Trójca. Trójca Święta. Żeby zaistniała miłość musi być troje. W małżeństwie również: mąż, żona i Bóg.

Co to znaczy przyjąć Jezusa? Jezus sam się zdefiniował i określił. Ja jestem chlebem życia. Ja jestem drogą Prawdą i życiem. Droga. Prawda. Nauka. Doktryna. Dekalog i każde jego słowo. Życie z Jezusem jest fascynujące. Prawdziwe, szczere. Bo Jezus jest szczerością, prawdziwością. Bo Jezus jest fascynujący.

Nie można żyć w odrealnieniu od rzeczywistości. Anty-dekalogu i anty-prawdzie. Jezus jest rzeczywistością. Człowiek jest realny i prawdziwy, gdy karmi się Bogiem.

Ja jestem życiem. Ludzie nie mają siły, bo to Jezus jest życiem. On jest siłą. Świat umiera bez Boga, który jest życiem. Każdy człowiek bez Boga wcześniej czy później poczuje bezsens tego świata, który prowadzi do śmierci.

Jezus jest drogą, prawda i życiem.
Satan z greckiego to przeciwnik. Ten kto kłamie i jest oszczercą. 

(...)

Gdy odrzucają Boga intelektualiści - my módlmy się uwielbiam Cię Boże, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi a objawiłeś je prostaczkom pisze Mateusz.

Karmimy się Eucharystią. To jest niezbędne. Adorowanie Jezusa, patrzenie na Niego, upodobnienie się do Niego. Oddanie Maryi. Ona  Miasto Boga, w Niej się słowo poczęło. Czytamy Słowo Boże i medytujemy Pismo Święte.

Człowiek bez Boga nie mówi prawdy. Bóg jest Prawdą, ale odrzucenie Go jest wejściem w kłamstwo i pogardą dla Boga.

Prawdą jest Bóg. Jeśli mam relacje z Chrystusem to głoszę prawdę. Bez względu na wykształcenie. Jeśli nie ma relacji z Chrystusem nie pomogą żadne tytuły i dyplomy.

Ludzie, którzy maja relacje z Chrystusem tak samo odbierają świat nawet nie znając się widzą go tak samo.

Największą manipulacją w dziejach świata jest sam fakt wzywania do ukrzyżowania. Niedziela Palmowa i Hosanna a zaraz potem Wielki Piątek. Jak to możliwe?! Ktoś musiał tymi ludźmi manipulować. I tak samo manipuluje dzisiaj ludźmi, ale tylko tymi, którzy nie są w relacji z Bogiem i dadzą sobą manipulować!

1 października 2021

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close