Adoracja Baranka z Bawonem i resztą świata

Zawsze uważałam, ze najpiękniejszy ołtarz to Ołtarz Mariacki w Bazylice na Rynku w Krakowie.
Im dłużej żyję i widziałam więcej ołtarzy świata, nie tylko nie zmieniłam zdania, ale utwierdziłam się w tym przekonaniu. Nie znaczy to jednak, że inne nie są piękne. Są. Na każdym ołtarzu jest przecież żywy Jezus, więc jak ma nie być piękny.
Dlatego, od czasów kiedy zaczęto budować świątynie dla Pana, budowano piękne ołtarze. Jednym z najpiękniejszych w Europie jest Ołtarz Baranka Mistycznego w Gandawie w katedrze św. Bawona.

http://www.sintbaafskathedraal.be/

Myślę, że mało ludzi zna św. Bawona, tez go nie znałam, ale patronuje Katedrze z Cudownym Ołtarzem, wiec wypada Go poznać.

http://www.sintbaafskathedraal.be/nl/galerij.html

Adorację Baranka Mistycznego w Ołtarzu namalował dzisiejszy artysta z kalendarza Jan van Eyck. Wraz bratem Hubertem van Eyckiem i pochodził z Brugii z malarskiej rodziny.

http://niezlasztuka.net/o-sztuce/oltarz-gandawski-historia-sekrety/
Ołtarz gandawski jest mniejszy, bowiem retabulum dzieła Wita Stwosza ma wymiary 11 m na 13 m a największe figury mają blisko trzy metry, dokładnie 2,8 m i wiemy, że jest to największa w Europie nastawa ołtarzowa złożona z 200 figur wyrzeźbionych z drzewa lipowego.
Ołtarz gandawski jest malowany i ma wymiary ponad połowę mniejsze 3,5 metra na  5 metrów.
Jako dzieło malarskie jest wyjątkowy.

Eyck4.jpg
Jezus jest przedstawiony jako Baranek.

Mistyczny baranek złożony na ołtarzu.

Agnus Dei Ghent.jpg

Wszyscy są w Niego wpatrzeni i Go adorują.


Jan z bratem Hubertem malowali go 11 lat, aby przedstawić dzieło i istotę Odkupienia ludzi przez Chrystusa, bo to jest tematem ołtarza.
Pomyślmy. Aby przedstawić takie zagadnienie na płótnie, ołtarz akurat jest na desce, trzeba nie tylko być genialnym artystą malarzem, ale trzeba wiedzieć co namalować.
Na obrazie mamy wykład Ewangelii i dziejów człowieka od Adama i Ewy poczynając.
Ołtarz gandawski został ukończony w 1432 roku, hipotetycznie Wit Stwosz mógł o nim słyszeć a nawet go widzieć, bo jak wiemy pozostawał pod wpływem Rogiera van der Weydena z Brabancji, który również jest autorem ołtarza Sąd Ostateczny, malował też dla kościoła w Colmar, więc wiele wędrował i zapragnął stworzyć podobne nieśmiertelne dzieło na miarę swego talentu 40 lat później.
Europa wtedy kwitnie – jak widzimy. Nigdy nie było tylu wspaniałych artystów jak wtedy. Sytuacja powtórzy się dopiero we Włoszech, gdzie było najwięcej artystów na metr kwadratowy. Powstają wspaniałe świątynie i niezwykłe dzieła, jakich po nich już nie spotkamy w żadnym zakątku Europy i świata.
Ołtarz jest piękny. Najpiękniejszy jest Baranek, ale przyznaję, że mnie najbardziej podoba się fontanna.

Ghent Altarpiece D - Adoration of the Lamb 1.jpg

Fontanna symbolizująca Źródło Wody Życia, czyli Łaskę, której dostąpi każdy człowiek. Przedstawiona jest przez Artystów w postaci rubinów, pereł i diamentów w myśl słów Apokalipsy:

I ukazał mi rzekę wody życia,
lśniącą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka (por. Ap
22,1);

(…)

I na koniec dwa słowa o Bawonie. To patron sokolników, mnich z VII/VIII wieku. Znany w Holandii, ale jeśli opiekuje się od kilku wieków ołtarzem Baranka Mistycznego, powinniśmy Go poznać, nawet jak nie jesteśmy sokolnikami, a sokoły widzieliśmy tylko w historycznym filmie.

(zdjęcia, poza ostatnim zdjęciem książki ze strony galerii Katedry w Gandawie

http://www.sintbaafskathedraal.be/nl/galerij.html

zdjęcie książki o Mszy Świętej ze strony

https://mass.wordonfire.org/nowavailable

http://www.sintbaafskathedraal.be/nl/galerij.html

Dodaj komentarz

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close