Jesu, decus angelicum czyli stąd do wieczności albo o odkupieniu

Kiedy najsłynniejszy Szkot – Jan Duns Szkot mówi o odkupieniu wiemy o co chodzi.

Jesu, decus angelicum – to hymn anielskiego doktora Bernarda z Clairvaux, który ujmuje to jeszcze krócej i w formie poetyckiej modlitwy hymnu.

Chwało aniołów orszaku,
Jezu, pieśni w uchu mojem,
W ustach miód dziwnego smaku,
W sercuś niebieskim napojem.

Pragnie, kto cię pije, Boże,
Łaknie, gdy skosztuje trocha;
Niczego żądać nie może,
Prócz Ciebie, którego kocha.
O Jezu, najsłodszy Panie,
Tęskniącej duszy nadziejo,
Ciebie wzywa serc wołanie,
Za Tobą w pogoń łzy leją.
Jezu miły, zostań z nami,
Niech Twój blask serca dziedziczą;
Spędź ciemność, co myśli plami,
I świat napełnij słodyczą.
Tobie, Matki Panny kwiecie,
Nasze najsłodsze kochanie,
Cześć imienia w całym świecie
I błogie Ci królowanie.

(przekład Ignacy Hołowiński).

Zwiastowanie, Lodovico Carracci

W kontekście poświęcenia innej Szkotki Małgorzaty Szkockiej czy potem naszej Andegawenki, w której żyłach podobnie jak w żyłach Małgorzaty płynęła krew wielu znakomitych rodów Europy rozumiemy czym jest odkupienie.

Lodovico Carracci, Zaślubiny Maryi z Józefem 1590, National Gallery Londyn
https://www.nationalgallery.org.uk/paintings/ludovico-carracci-the-marriage-of-the-virgin

Co mówi Jan? Mówi,  że Chrystus mógł nas zbawić jednym tchnieniem ale nie zrobił tego. Dlaczego? Nic nie mogło Go do tego zmusić, bo ludzie nie mieli władzy nad nim, ukochanym synem Boga. Nie istnieje potężniejsza miłość. Bóg chciał ocalić upadły ród ludzki. Dla odkupienia człowieka nie była potrzebna tak okrutna męka, lecz On podarował ją nam abyśmy widząc Jego cierpienie na krzyżu żałowali za grzechy. Logika Boga wymagała więc okrutnej śmierci. Chciał żebyśmy Go kochali bo pokazał nam jak cierpiał za nasze grzechy. Ta miłość nie jest potrzebna Jemu lecz nam. Miłość ta służy nie Jemu lecz nam. Abyśmy w obliczu tak wielkiej miłości poczuli by kochać Jego. Chcieli Mu dziękować. Uwielbiać Go. Bo to On jest odpowiedzią na wszystkie nasze wahania, wszystkie wątpliwości i wszystkie problemy tego świata. To słowa Jana Dunsa Szkota z XIII wieku. Czy to rozumiemy? Czy to pojmujemy?

The Dream of Saint Catherine of Alexandria (detail), Lodovico Carracci, National Gallery of Art, Washington https://www.nga.gov/collection/art-object-page.41674.html

Chyba nie do końca. A przecież kiedy pytamy o sens życia, sens naszego życia, sens naszych dziejów, to On jest jedyną odpowiedzią. I nie ma innej. Po prostu nie ma.

Lodovico Carracci, Anioły usługujące Jezusowi, Gemäldegalerie, Berlin

W czasach Jana Dunsa Szkota oraz jeszcze wcześniej apostolat był maksymalistyczny. Celem było, aby królowe i królowie stali się niczym innym jak świętymi. W rzeczywistości wiele królowych, takich jak Małgorzata ze Szkocji, było świętymi i rozpowszechniało cenny zapach wonnych perfum Jezusa Chrystusa w społeczeństwie, tworząc atmosferę cudownej cywilizacji katolickiej
pisze Plinio Corrêa de Oliveira w pracy o życiu szkockiej świętej królowej Małgorzaty, która pochodziła z Węgier jak nasza Jadwiga. Węgry zawsze były nam bliskie. Aż do 24 lutego tego roku. Co im strzeliło do głowy? Nie wiem. Ale na pewno nie jest to Boża sprawa, chociaż nie mnie o tym decydować.

Co więcej, sama Małgorzata, podobnie jak Jadwiga i wiele znakomitych kobiet władczyń oraz władców na przestrzeni dziejów to były święte kobiety, dzielne żony i cudowne matki, które doskonale wychowywały swoje dzieci, wstawiały się za swoim ludem i stały się znane z nieustannej i hojnej jałmużny. Czyniły także cuda. I robiły to wszystko pod szyldem królewskim.


Ten zbiór faktów przekazuje nam przesłanie cudowne, niezwykłe, oszałamiające jakie może być zrealizowane na tym świecie. Fakt ten wywodzi się z pełni tej katolickiej zasady – zasady aksjologicznej, która mówi, że kiedy wszystko jest uporządkowane, dobre, prawdziwe i wzniosłe, generuje ono realizację planu Bożego na tej ziemi.

Życie człowieka, który żyje z Bogiem i Bogiem jest jak witraż. Podobnie jak serce człowieka. Podświetlone od wewnątrz Jego światłem lśni jak wspaniały witraż nie tylko kolorami i barwami Boskiego piękna ale lśni blaskiem, które wydobywa się z Jego wnętrza, by wszystko wokół rozjaśniać i oświecać pięknym kolorem złotym, rubinowym czy szmaragdowym i jego odcieniami.

Jak średniowiecze myślało o życiu? Zawsze w kontekście Boga. Dlatego średniowieczne teksty są tak nieskazitelnie piękne. Jan Duns Szkot, Tomasz z Akwinu czy Bernard z Clairvaux.

Dusza napełniona Bogiem i jego pięknem napełnia się tym, co właściwe i prawe. Oznacza to, że wypełnia duszę cudownym światem naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego rozszerzeniem w sferę doczesną – pisze dalej Plinio Correra de Oliveda.

Kiedy takie wartości nie przenikają dusz ludzkich, zaczynają podróżować w złym kierunku. Zaczynają tworzyć idoli, takich jak gwiazdy filmowe, piosenkarze rockowi, piłkarze i tak dalej, aby zastąpić prawdziwe modele, które należy podziwiać. Widzimy, jak błogosławione było średniowiecze z jego poprawnymi modelami i podziwem dla cudownych ludzi, którzy żyli i byli przykładem. Namacalnym i realnym. W przeciwnym sensie możemy zobaczyć, jaką karą dla nas jest to, że nie mamy już takich modeli. Właśnie to widzimy. Ta tragedia, brak Bożych idoli, spowodowała to straszne cierpienie i wojnę na Ukrainie.

Lodovico Carracci, Wizja świętego Franciszka z Asyżu
https://www.rijksmuseum.nl/collectie/SK-A-3992

Powinniśmy zatęsknić za czasem, gdy ten podziw dla cudowności Bożej zostanie przywrócony, i który będzie panowaniem Maryi. Módlmy się do naszych świętych, nie tylko szkockich aby pomogli nam zasłużyć na nadejście tej nowej cudownej ery. Bo ona na pewno nadejdzie. To tylko kwestia czasu.

Zwiastowanie, Carracci, kuzyn Agostino i Annibale, który dzisiaj w kalendarzu za sprawą swych urodzin w roku 1555 w Bolonii.

21 kwietnia, 2022

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close