Fili acquce consiliis ejus…

Fili acquce consiliis ejus czyli Dziecko, słuchaj Jej rad. Jej rad, czyli rad Maryi. Matki Bożej Dobrej Rady. Bo to Ona dzisiaj świętuje w naszym świecie tak totalnie ogarniętym wojną. Ona jest Królową Pokoju ale jest też Matką Dobrej Rady. Królową Dobrej Rady. I Ją musimy prosić o radę. Po prostu nie mamy innego wyjścia. Nie ma innej rady. Tylko dobra. Od Niej. Od Matki Bożej Dobrej Rady.

Mater Boni Consilii – w tym zawołaniu jest znana od wieków, ale dopiero w 1903 został oficjalnie Jej przymiot wprowadzony i dodany do Litanii loretańskiej. Bardzo jest mi drogie to święto. I jak sądzę nie tylko mnie. Każda matka chce dobrze dla swych dzieci tym bardziej Ona. Musimy ją prosić o radę w każdej sytuacji, tej osobistej ale rownież społecznej i politycznej. Bo Ona zna wyjście z najbardziej nawet pogmatwanej i dramatycznej sytuacji i po ludzku mówiąc w jakiej dzisiejszy nasz swiat się znalazł. Nikt nie mógł przypuszczać, że zdarzy się taka tragedia na jaką patrzymy i przeżywamy. I tylko Bóg najlepiej wie, co dalej się zdarzy, chociaż wszędzie pełno czarnych scenariuszy. Ale Matka Boża Dobrej Rady może nam pomóc jak sobie poradzić w tym świecie zagmatwania, kiedy nawet papież przestaje być dla katolikow autorytetem.

Zostaje tylko Ona. Matka Dobrej Rady. Można Ją prosić i błagać, aby uratowała świat od zguby i zagłady. Aby się nie rozsypał totalnie na naszych oczach. I nawet jeśli my nie przeżyjemy, bo zdmuchnie nas powiew bomby atomowej jak zdmuchnął kiedyś Hiroszimę, a skutki są nawet odczuwalne dzisiaj, bardziej myślimy o naszych dzieciach i wnukach, które na ten świat przyjdą.

Nie jestem wielką znawczynią dziejów ale wiem, że barbarzyństwo było od zarania czasów praktycznie rzecz biorąc, bo od Kaina i Abla. Co zawinił Abel, że Kain go zgładził? Nic. Kainowi nie chciało się pracować, zazdrościł nie tylko plonów ale miłosci i Łaski Bożej swemu bratu.

I ten wątek powtarza się ciągle i nieustająco. Ostatnio redaktor Grzegorz Górny pisał o relikwiach chrześcijaństwa na portalu wpolityce. Przy okazji omawiania korony cierniowej zwrócił uwagę, że Piłat kazał Chrystusa ubiczować, ale korona cierniowa to była inwencja łotrów, którzy Go biczowali. Już samo wykonanie korony cierniowej wymaga wiele pracy i precyzji i jest czasochłonne. Tego nie było w programie czy zestawie biczowania więźnia. Ileż musi być w człowieku zawziętości i zacietrzewienia, aby skazywać na cierpienie, dodatkowe cierpienie innego człowieka.

Więc widzimy, że Chrystus przecierpiał na własnej skórze wszystkie okrucieństwa zdeprawowanej ludzkiej psychiki, umysłu, serca i duszy, jeśli mordercy mają duszę – to znaczy mają bo każda istota ludzka ją posiada, ale mają całkowicie znieprawioną i zdeformowaną brakiem Boga w duszy. On tam był może w ich dzieciństwie, ale potem został brutalnie wygnany, do piwnicy, do schronu, na tułaczkę. A w jego miejscu rozsiadł się butny barbarzyńca.

I Maryja to wie. Ona to widziała. Ona to przecierpiała wraz z synem, bo każda matka cierpi, jeśli cierpi jej dziecko. Tym bardziej taka Matka, jeśli cierpiało Jej dziecko. Takie dziecko – niewinne dziecko Boga.

Dlatego możemy iść do Niej po radę, bo Ona wszystko wie, i wszystko przeżyła i przecierpiała przed nami, chociaż jak wiemy na pewno był w Jej życiu czas wielkiego szczęścia, kiedy Chrystus dorastał pod jej czułym spojrzeniem. Dlatego Ona nas całkowicie rozumie. Zna dramaty i radości, bo wszystkiego zaznała i nic nie było Jej oszczędzone.

Madonna z Krużlowej, gotycka rzeźba z 1410 roku z renesansowego Pałacu Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej w Krakowie

Modlitwa do Matki Bożej Dobrej Rady

Maryjo, Matko Dobrej Rady, która powiedziałaś: Uczyńcie wszystko, co wam powie Syn, wypraszaj nam u Chrystusa łaskę dobrych wyborów. Niech Twoja modlitwa wyjedna zgodę i miłość w naszych rodzinach, opiekę i dary Ducha Świętego dla dzieci i młodzieży, pomyślność dla naszej Ojczyzny i błogosławieństwo dla Kościoła Świętego i Jego Pasterzy. W chwilach trudnych, w cierpieniach i wątpliwościach, błagaj o Boże światło, które pozwoli nam rozpoznać wolę Chrystusa i o Jego moc, abyśmy umieli tę wolę wypełnić. Zawierzamy się Twojemu wstawiennictwu na wszystkich drogach naszego życia. Orędowniczko i Doradczyni nasza, niech Twoja modlitwa wyjedna nam dar Bożej miłości i radość życia wiecznego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Akty błagalne do Matki Boskiej Dobrej Rady

(do odmawiania nie tylko w pierwsze soboty miesiąca)

    
 Racz przyjąć nasze hołdy i wysłuchać nasze prośby

–  błagamy Cię o Maryjo, Matko Dobrej Rady!
Uproś nawrócenie zatwardziałym grzesznikom,
Wyjednaj gorliwość oziębłym sercom naszym,

Uproś nam łzy szczerej pokuty,

Bądź nam tarczą przeciw napaściom złego ducha,

Naucz nas uświęcać nasze cierpienia,

Błogosław i uświęcaj nasze prace,

Nie dopuść, byśmy kiedykolwiek zapomnieli o Tobie,

Pozwól nam zawsze znaleźć ucieczkę w objęciach   Twojej miłości,

Niech Twoja litość wyjedna nam przebaczenie naszych grzechów,

Niech Twoje miłosierdzie nigdy nas nie opuszcza,

Niech Twoja pokora zawstydzi naszą pychę,

Niech przyczyna Twoja zaprowadzi nas do Serca Jezusa,

Niech Twoja dobroć obroni nas na sądzie Bożym,

Wspieraj i broń naszego papieża,

Uproś biskupom i kapłanom, prawdziwą gorliwość i wielką miłość Chrystusa Pana i dusz ludzkich,

Opiekuj się światem katolickim i zniwecz zamachy bezbożności stowarzyszeń walczących  przeciwko Bogu,
     Pociągnij  do  Kościoła  świętego  serca  heretyków i apostatów,                     

     Spraw swą przyczyną, aby światło Ewangelii rozproszyło ciemności pogaństwa,

Utwierdzaj nasz naród w świętej wierze,

Uproś nam prawdziwe przywiązanie do świętej Stolicy Piotrowej,

Połącz nasze serca w szczerej braterskiej zgodzie i miłości,

Ochraniaj naszą młodzież Twoim płaszczem dziewiczym od zarazy niewiary i zepsucia,

Wyjednaj matkom łaskę dobrego wychowania dzieci,

Opiekuj się wszystkimi nieszczęśliwymi, 
Bądź nam zawsze Opiekunką i Matką,

O Maryjo, Matko Dobrej Rady – módl się za nami!

Módlmy się: Najświętsza Dziewico Maryjo, Matko Dobrej Rady, bądź nam przewodniczką! Wspieraj nas Swą macierzyńską radą we wszystkich  wątpliwościach, bądź nam siłą w pokusach, oswobodzicielką ze wszystkich niebezpieczeństw. Ochraniaj nas przed wszelkimi nieprzyjaciółmi i przybywaj z pomocą w każdej potrzebie. Otwórz światu skarby miłości i miłosierdzia, zawarte w Najświętszym Sercu Jezusa i spraw, abyśmy z Niego zaczerpnęli zdroje łask: nawrócenia, gorliwości i zbawienia.   Amen.

I jeszcze litania, jeśli komuś brakuje słów, bo dzisiaj wprost brakuje nam słów aby wyrazić te wszystkie uczucia, stany, emocje i poczynania ludzi, którzy zburzyli nasz spokój i pokój. Ale nie tylko nasz, bo zburzyli świat narodu, który żył sobie spokojnie swoim własnym rytmem i swoim życiem. Ale litania jest też dla tych, którzy mają dostateczny zasób słów, a i tak nigdy niczego piękniejszego od Litanii do Matki Bożej nie wymyślili. Jednym słowem jest dla wszystkich, abyśmy Maryję Matkę Bożą Dobrej Rady prosili o rady jak mamy dalej żyć. My oraz ci wszyscy, którym odebrano spokój i wolność życia w swoim kraju. Jak im pomóc dalej żyć! Maryjo pomóż nam wszystkim, prosimy Cię!

http://sanctus.pl/index.php?grupa=44&podgrupa=268&doc=205

A w tytule Madonna z Krużlowej współczesnego polskiego artysty rzeźbiarza Andrzeja Walijewskiego

Andrzej Walijewski, Madonna z Krużlowej
https://awalijewski.pl/post/617939125495070720, jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych rzeźb Madonny w dziejach sztuki, uważana za jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki rzeźbiarskiej w Polsce obok dzieła Wita Stwosza; wypatrzył ją i znalazł w Krużlowej w 1889 roku Stanisław Wyspiański, potem proboszcz kościoła w Krużlowej przekazał ją do Muzeum Narodowego, gdzie zachwyca do dzisiaj. Madonna jednak dalej żyje poza muzeum i w naszym świecie, o czym świadczy również dzieło pana Andrzeja Walijewskiego. Tym bardziej więc możemy Ją prosić dzisiaj o wszystko, bo Ona jest Królową życia, Matką życia i dobrych rad jak dobrze żyć, aby żyć wiecznie.

Tytułowe słowa Leona XIII zamieszczone zostały na białym szkaplerzu Maryi, Matki Bożej Dobrej Rady.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close