Католицизм – po ukraińsku

Trzy dni temu, dokładnie w Świętego Walentego, patrona zakochanych, narzeczonych i małżonków, którego święto znane jest już od najdawniejszych czasów chrześcijaństwa i jednocześnie w święto Cyryla i Metodego – Biskup Robert podał na instagramie i na Fb, że jego dziesięcioodcinkowy serial Katolicyzm ukazał się na Ukrainie po ukraińsku. Ilu jest katolików na Ukrainie? Niewielu. To raptem niecałe dwa procent ludności tego dużego kraju, na pewno dużo większego od Polski jak wiemy, w którym ponad 60% ludności przyznaje się do prawosławia, około 10% do ateizmu, prawie 10% to grekokatolicy. Są też protestanci zrówno baptyści i zielonoświątkowcy oraz adwentyści dnia siódmego, luteranie, anglikanie, kalwini, metodyści i prezbiterianie oraz świadkowie Jehowy 2,5%. Ponad 1% to wyznawcy islamu. Katolicy zaś są małą grupą, niespełna 1,7% ale bardzo prężną i aktywną. Sa to najczęściej potomkowie Polaków, już od czasów świętego Jacka Odrowąża, którzy zachowali swą wiarę i chcą ją przekazać dzieciom i następnym pokoleniom jako depozyt. To bardzo ważne dla nich – jak widzimy.

Презентація аудіокниги «Католицизм: мандрівка до серця віри» у Львові. Трансляція наживо
https://www.youtube.com/watch?v=jsCt3qn6E_I

Jak wszyscy wiecie, obecna sytuacja między Ukrainą a Rosją jest tragiczna. Proszę, módlcie się o pokój w regionie i za tę małą, ale żarliwą grupę katolików, którzy pomimo wszelkich przeszkód ciężko pracują, aby nieść przesłanie Ewangelii swoim ludziom. Niech Bóg im błogosławi i strzeże ich od krzywdy! – dodaje Biskup zachęcając do modlitwy o pokój.

Dlatego tym bardziej Biskup Robert cieszy się, że po czterech latach opracowywania tego serialu ukazał się w ich telewizji oraz będzie dostępny w sprzedaży indywidualnej. A jest naprawdę piękny. Oczywiście, jest to serial informacyjny, dla tych, którzy chcieliby poznać czym jest katolicyzm. Jest to pierwszy tego typu serial na świecie. Profesjonalnie przygotowany, wspaniale komentowany przez Biskupa Roberta, ze wspaniałą muzyką w tle oraz cudownymi zdjęciami z całego świata, gdzie tylko chrześcijaństwo się rozwijało, gdzie nauczał Jezus i Apostołowie, tam również docierają autorzy i realizatorzy. Zachwyca, tak jak zachwyca chrześcijaństwo od dwudziestu stuleci. I Biskup Robert ten swój zachwyt cudownie przekazuje. Z pasją. To ewangelizator żarliwy jak pierwsi apostołowie. Wie o czym mówi i wie o Kim mówi. I wie, że Ten o Kim opowiada jest zachwycający tak jak zachwycające jest Jego dzieło.

https://www.wordonfire.org/study-programs/catholicism/

Podróżuj z biskupem Robertem Barronem do ponad 50 miejsc w 16 krajach. Daj się oświetlić duchowym i artystycznym skarbom tej globalnej kultury, która skupia miliardy ludzi na ziemi. Biskup Robert Barron stworzył ten przełomowy program jako tematyczne przedstawienie tego, w co katolicy wierzą i dlatego, aby wszyscy dorośli mogli lepiej zrozumieć wiarę katolicką. Nie jest to wykład wideo, historia Kościoła czy studium Pisma Świętego. Ten wciągający i interesujący program formacyjny wykorzystuje sztukę, architekturę, literaturę, muzykę i wszystkie skarby tradycji katolickiej, aby oświetlić ponadczasowe nauczanie Kościoła.

Program nauczania oparty na wideo może być realizowany indywidualnie lub w grupie. Grupy spotykają się na 90-minutowych lub 2,5-godzinnych sesjach, aby zbadać, w co Kościół wierzy i dlaczego. Każda sesja obejmuje oglądanie wideo i dyskusję w małych grupach na temat pytań zawartych w Przewodniku. Uczestnicy czytają komentarz w Przewodniku i przygotowują pytania przed dyskusją w małych grupach. To przygotowanie można wykonać przed lub po obejrzeniu filmu, ponieważ komentarz do każdej lekcji jest bardzo szczegółowy. Przewodnik do studium został napisany przez katolickiego pisarza i apologetę, Carla Olsona, pod kierownictwem i aprobatą biskupa Barrona.  

Odcinek 1:  Zdumienie i trwoga czyli  objawienie Boga, który stał się człowiekiem.

https://catholicismseries.com/watch

Podróżujemy z biskupem Robertem Barronem do tajemniczych i świętych miejsc Ziemi Świętej. Od Cezarei Filipowej, przez Morze Galilejskie, do Jerozolimy i wreszcie do wiecznego Rzymu, biskup Barron oświetla wiarę katolicką wskazując na Jezusa z Nazaretu, który jest obiecanym Mesjaszem i objawieniem Boga, a który stał się człowiekiem w Chrystusie.

Odcinek 2 | Szczęśliwi jesteśmy czyli nauki Jezusa.

Diego Velazquez, Ukrzyżowanie, Prado

Objawieniu Jezusa jako Boga towarzyszy oszałamiające zaproszenie do wyjątkowego, nowego sposobu życia, wyjaśnionego w naukach Jezusa. Każdemu pokoleniu słowa Jezusa okazują się fascynujące, czasami wprawiające w zakłopotanie, głęboko przemieniające i zawsze niezapomniane.

Odcinek 3 | Nie ma nic większego czyli niewysłowiona tajemnica Boża

Biskup Barron zauważa opis Boga św. Anzelma jako „tego, ponad którego nie można pomyśleć nic większego” i wyjaśnia argumenty św. Tomasza z Akwinu, które wspierają twierdzenie, że Bóg naprawdę istnieje. Mówi także o naturze Boga, a także o trudnym problemie zła, który jest sprzeczny z samą istotą Boga.

Michał Anioł, fresk Sąd Ostateczny nad ołtarzem w Kaplicy Sykstyńskiej https://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/cappella-sistina/tour-virtuale.html

Odcinek 4 |   Maryja, Matka Boża

https://www.prayergraphics.com/skill/holy-days/

Lekcja prezentuje świadectwo wiary katolickiej o objawieniu się Boga w Chrystusie z żywymi praktykami czci ofiarowanej Jego Matce. Najświętsza Matka Maryja ukazana jest jako stała obecność, animatorka życia Kościoła przez wszystkie wieki.

Odcinek 5 | Niezbędni ludzie: Piotr, Paweł i misjonarska przygoda

Piotr i Paweł

Biskup Barron nazywa świętych Piotra i Pawła „dwoma niezastąpionymi ludźmi, bez których Kościół nigdy by się nie pojawił i nie przetrwał”. Opowiadając historię każdego człowieka, biskup Barron pokazuje, jak Duch Święty działał przez apostołów i uczniów, aby budować Kościół.

Odcinek 6 | Ciało cierpiące i chwalebne czyli  mistyczna jedność Chrystusa i Kościoła

https://www.prayergraphics.com/project/christ-the-king/
https://www.prayergraphics.com/skill/holy-days/
https://www.prayergraphics.com/project/palm-sunday-though-innocent-he-suffered/

Jasno odpowiadając na pytanie „Czym jest Kościół?”, biskup Barron przedstawia rzeczywistość Kościoła jako „jednego, świętego, katolickiego i apostolskiego”, jak wyznaje Credo Nicejskie. Ciało Chrystusa można zobaczyć na całym świecie, wciąż wymykając się całkowitemu zrozumieniu jako mistyczna jedność między Chrystusem a Jego Kościołem.

Odcinek 7 | Słowo, które stało się ciałem, prawdziwy chleb z nieba czyli tajemnica liturgii i Eucharystii

https://mass.wordonfire.org/whatpeoplearesaying

Eucharystia jest „źródłem i szczytem wiary chrześcijańskiej” i zawiera całą tożsamość i misję Kościoła. Biskup Barron głosi pogląd, że wszelka wartość sumuje się w liturgii, najwyższym akcie, przez który obcujemy z Bogiem. Msza Święta jest centralną praktyką Kościoła w ofiarowaniu właściwej chwały Bogu.

Odcinek 8 | Liczne grono świadków czyli świętych obcowanie

Biskup Barron zastanawia się nad niektórymi z największych bohaterów Kościoła i pokazuje, jak ich niezwykłe przykłady ukazują zarówno pasję, jak i twórczy potencjał katolicyzmu. Ta lekcja opowiada historię Kościoła, zarówno na ziemi, jak i w niebie, jako ogromnej grupie świadków powołanych przez Chrystusa do obcowania świętych.

Odcinek 9 | Ogień Jego Miłości czyli Modlitwa i Życie w Duchu

GianLorenzo Bernini, Ekstaza Świętej Teresy

W tej lekcji biskup Barron prezentuje duchowość i praktykę katolicką, która koncentruje się na modlitwie. Jak stwierdza Katechizm Kościoła Katolickiego – Modlitwa jest wzniesieniem umysłu i serca do Boga.

Odcinek 10 | Świat bez końca czyli rzeczy ostatnie

W tej lekcji Autor prezentuje przekonanie i naukę Kościoła, że ​​życie tu i teraz jest przygotowaniem do niezwykłego świata, który dopiero nadejdzie – nadprzyrodzonego przeznaczenia. Biskup Barron przedstawia katolicki pogląd na śmierć, sąd, niebo, piekło i czyściec.

1 myśl w temacie “Католицизм – po ukraińsku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close