„Pan moim światłem i zbawieniem moim…”

Te słowa cudowne słyszałam dzisiaj i chyba wszyscy dzisiaj je słyszeli. Ci, którzy je słyszeli. Oto Pan nasz przyjdzie z mocą.

Daniel Seghers - Madonna and Child with St Anna in a Flower Garland.jpg
Daniel Seghers, Madonna and Child with St Anna in a Flower Garland/Matka Boża z Dzieciątkiem ze Świętą Anną w kwietnej girlandzie
https://www.khm.at/objektdb/detail/1769
Daniel Seghers - The Holy Family in a Flower Garland.jpg
Daniel Seghers, The Holy Family in a Flower Garland/Święta Rodzina w kwiatowej girlandzie
https://www.khm.at/objektdb/detail/1768

Wierzycie, że mogę to uczynić? -Tak Panie! Według wiary waszej niech Wam się stanie.

Cóż za niezwykły dialog. Jakże prosty i oczywisty.

Tak Panie nasz słodki, wierzę, że możesz to uczynić. Możesz uczynić wszystko! Ty możesz uczynić wszystko. Jesteś Wszechmocą! Uwielbiam Cię Panie za to, że nas zawsze wysłuchałeś! Miłości moja, kocham Cię! Miłości moja bądź uwielbiony i zmiłuj się nade mną – mogę powtórzyć tylko za Brygidą Szwedzką jej westchnienie, które odmawiała każdego dnia piętnaście razy dziennie wraz ze swymi modlitwami.

https://www.museodelprado.es/coleccion/obra-de-arte/guirnalda-con-la-virgen-y-el-nio/a6de335c-09aa-45b5-a7a8-1129cb8c4ff9

Tak modliliśmy się dzisiaj tymi słowy. Albo podobnymi. Dzisiejszy pierwszy piątek grudnia, pierwszy piątek nowego roku liturgicznego, ostatni pierwszy piątek roku AD 2021 zalany o poranku słońcem grudniowym, pełen światła jest cudowną zapowiedzią tego Światła, na które czekamy i ciągle oczekujemy. Światła Chrystusa. Jedynego światła, które rozjaśnia ciemności kryjące ziemię, co widzimy coraz wyraźniej.

Daniël Seghers and Simon de Vos - A garland of flowers surrounding a medallion of the Virgin in prayer.jpg
Daniël Seghers, A garland of flowers surrounding a medallion of the Virgin in prayermedalion
sprzedany za blisko 12 tysięcy euro sześć lat temu na aukcji sztuki dawnych mistrzówhttps://www.lempertz.com/en/catalogues/lot/1076-1/1053-daniel-segherssimon-de-vos.html

W otwartym sercu Zbawiciela jest jedyne lekarstwo na uleczenie człowieka i tego świata. Jeśli ludzie to zrozumieją świat zajaśnieje, jeśli nie jeszcze bardziej pogrąży się w ciemności.

Daniël Seghers and Cornelis Schut (I) - Virgin and child in a cartouche supported by cherubs, surrounded by flower garlands.jpg
Daniël Seghers, Virgin and child in a cartouche supported by cherubs, surrounded by flower garlands sprzedany przez Sotheby’s dwa lata temu za 40 tysięcy funtów; w ostatnim czasie przez Sotheby’s przeszło/sprzedano 12 obrazów z cyklu Flower Garlands Daniela Seghersa, wszystkie w kolekcjach prywatnych.

Ostatnio przeczytałam, że potrzebujemy ciemności, aby dostrzec światło. Tylko dzięki ciemności zobaczymy je wyraźnie. Ono zdecydowanie istnieje w kontrze do ciemności. Chociaż dzisiaj udało mi się obserwować przechodzenie ciemności nocy w świetlistość poranka i jasności dnia. Fenomenalne zjawisko. Znawcy tematu, badający wpływ światła na wegetację roślin uważają, że potrzebujemy ciemności. Dlatego zimą w naszej strefie klimatycznej 2/3 dnia spowija ciemność, ale to się zmieni szybko, bo już przecież za trzy tygodnie znowu Boże Narodzenie i Chrystus dla nas się narodzi po raz kolejny. A potem, kiedy On już się narodzi światła będzie coraz więcej! I tak samo w naszym życiu, jeśli jest w nim więcej światła Chrystusa nasze życie jaśnieje jak klejnot, nawet jeśli inni nie chcą Go przyjąć, nie chcą aby się narodził i zabraniają nawet używać nazwy świąt Boże Narodzenie. Ale On i tak się narodzi. I przyjdzie. Tak jak przyszedł dwa tysiące dwadzieścia jeden lat temu, dyskretnie w stajence na obrzeżach wielkiego imperium. Bo on przychodzi każdego roku. A gdy kochamy, przychodzi każdego dnia. I Boże Narodzenie trwa cały rok. Bo kiedy Bóg się rodzi moc truchleje, chociaż Pan niebiosów obnażony! A my? Chrystus i tak narodzi się w żłobie, jednak najważniejsze aby narodził się w Tobie! Aby narodził się w nas wszystkich. Wtedy noc jak dzień zajaśnieje!

Bologna Pinacoteca Nazionale - Daniël Seghers (1590-1661) en Erasmus Quellinus II (1607-1678) - Maria met Kind en guirlande -26-04-2012 9-48-02.jpg
Daniel Seghers namalował wiele obrazów Matki Bożej w kwietnej girlandzie i tymi obrazami zasłynął, ale malował również portrety ludzi żyjących w jego epoce. Kwietna girlanda była poniekąd dodatkowa wspaniałą rama obrazu.
W muzeum w Warszawie są dwa jego obrazy portrety kobiety
https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/504754?id=36488&show_nav=true
i mężczyzny, malarza Nicolasa Poussin’a.

Na koniec girlanda z Muzeum Królewskiego w Prado – jest tam dziewięć jego obrazów, a osiem Matki Bożej w kwiatowych girlandach, na jednym jest Franciszek Ksawery, misjonarz, którego dzisiaj kalendarz wspomina bo zmarł w Chinach 2/3 grudnia 1552 roku na wyspie Sancian u wybrzeży Chin w wieku 46 lat. Daniel Seghers zmarł również jak Franciszek 2 grudnia 1661 roku, natomiast dzisiaj rocznica jego urodzin, bo przyszedł na świat 431 lat temu w Antwerpii, gdzie został uczniem Jana Bruegela Starszego. Potem wstąpił do zakonu jezuitów, namalował również portret Ignacego Loyoli i to chyba nie jeden. malował również dla kościołów i zgromadzeń zakonnych. Obrazów nie sprzedawał, ale jezuici darowywali je jako podarki dla władców i ówczesnych dobroczyńców klasztoru. Był znany na wszystkich dworach ówczesnej Europy a jego obrazy cieszyły się popularnością już za jego życia. jak widzimy jego popularność trwa nieustająco, bo ciągle są na aukcjach i osiągają wysokie ceny. Nikt ich nigdy nie skatalogował dlatego jest ich jeszcze bardzo wiele rozsianych w prywatnych kolekcjach. Bo są nie tylko piękne ale niepowtarzalne dzięki wspaniałym kwietnym girlandom, które szkoła niderlandzka wprowadziła do sztuki Europy, a Daniel Seghers był w niej mistrzem jak widzimy. Prawdopodobnie nigdy nie został księdzem tylko zwykłym bratem zakonnym, a który jednak zasłynął jako niezwykły wielbiciel Maryi, bo malował cudownie otoczoną kwiatowymi girlandami, jakby chciał nam raz jeszcze przypomnieć, że Ona jest najpiękniejszym ziemskim kwiatem jaki kiedykolwiek wyrósł na tej ziemi!

Gdyby ktoś miał ochotę podaje Litanię do Franciszka Ksawerego, który był wielkim wielbicielem Najświętszego Serca Jezusa, a dzisiaj pierwszy piątek więc akurat można dołączyć do Litanii do Serca Pana Jezusa, którą wypada odmówić w ten pierwszy piątek nowego roku liturgicznego.

https://wduchuswietym.com/litanieswieci/84-modlitwy/452-litania-do-sw-franciszka-ksawerego

i inne wersje, dłuższe

http://www.sbsj.archidiecezja.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=126

http://tmoch.net/jupgrade/index.php/ulubione-modlitwy/stare-modlitewniki/1579-litania-do-sw-franciszka-ksawerego-ii-3-xii-1846-r.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close