Mała owieczka

Nocny wiatr powiedział do małej owieczki Czy ty widzisz, to co ja widzę? Droga w górę, w niebo mała owieczko. Czy ty widzisz, to co ja widzę? Gwiazda, gwiazda tańczyła w nocy z ogonem tak dużym jak latawiec. Powiedziała mała owieczka do pastuszka: Czy ty słyszysz, co ja słyszę? Dźwięczało, aż do nieba pastuszku Czy ty słyszysz, co ja słyszę? Piosenka, piosenka wysoko ponad drzewami z głosem tak dużym jak morze. Powiedział pastuszek do potężnego króla Czy ty wiesz, to co ja wiem? W ścianie pałacu potężnego króla Czy ty wiesz, to co ja wiem? Dziecko, dziecko trzęsie się w zimnie, pozwolili nam przynieść srebro i złoto. Powiedział król do ludzi: Słuchajcie, co ja mówię. Módlcie się o pokój dla ludzi. Wszędzie. Dziecko, maleńkie dziecko śpiące w nocy. On przyniesie nam dobro i światło. On przyniesie nam dobro i światło…- śpiewa mi za uchem China Forbes znany od lat standard przedświąteczny Carrie Underwoow Do you hear what I hear do słów, które napisali Regney Noel i Shain Gloria Adele

Piosenka ma już dobre kilkadziesiąt lat, skoro śpiewał ją zarówno Big Cosby czy Andy Williams, a te nazwiska dla dzisiejszego pokolenia to przecież zamierzchła historia amerykańskiej muzyki, chociaż ich szlagiery królują w radiu nie tylko w Polsce w okresie świątecznym. Właśnie ją słyszałam na rozpoczęcie grudnia i śpiewała słodkim głosem China Forbes. To było wczoraj, ale i dzisiaj ją przywołuję bo bardzo mi się podobała, chociaż nie ukrywam, że bardziej podoba mi się pieśń Ach, witajże ukochana Perło Droga z nieba…Ale o Perle Drogiej z nieba jeszcze napiszę jak Bóg pozwoli.

Andrea Schiavone (c. 1500-1563) - Christ before Pilate - RCIN 402802 - Royal Collection.jpg
Piłat umywający ręce po wydaniu wyroku skazującego
https://www.rct.uk/collection/402802/christ-before-pilate

Dzisiaj chciałam wspomnieć Melchiora z Buku. Tak. Bo dzisiaj kalendarz go przypomina. Melchior z Buku to Rafał Chyliński, którego przypomniał nam wszystkim Jan Paweł II Wielki. Przyznaję, że do tej pory jakoś nie zwracałam na niego uwagi. Ale Jan Paweł II wiedział Kogo nam przypomnieć. Zawsze doskonale wiedział. Dlatego przypominał tak wielu wspaniałych Polaków, których dawał nam za wzór.

Rafał Chyliński otrzymał imię Melchior, imię Mędrca, który przybył aby oddać pokłon Nowonarodzonemu. Urodził się 6 stycznia we wsi, która należała do Parafii w Buku, nieopodal Poznania, gdzie według legendy zmarł Mieszko I raniony przez żubra na polowaniu. Tam też króluje Madonna Literacka.

Historia obrazu Matki Bożej Bukowskiej Literackiej (sanktuarium-buk.pl)

I kiedy Melchior się urodził już królowała, bo w Buku powstawały pierwsze Bractwa Literackie, które obrały sobie za Opiekunkę Madonnę, no bo kto jak kto ale Ona jest przecież najwspanialsza Poetka wszechczasów, nikt bowiem ani przed Nią ani po Niej nie napisał, a raczej nie wyśpiewał tak wspaniałego Magnificat. Tak. Do czasów naszego wielkiego Polaka Karola Wojtyły, ale to dlatego, że był wychowywany w Jej szkole i był nie tylko Jej uczniem ale i wielbicielem i oddanym sługą, bo jak wiemy cały był Jej Totus Tuus!

Historia Bł. Ojca Rafała Chilinskiego (sanktuarium-buk.pl)

W tym roku 9 czerwca minęło 30 lat od daty beatyfikacji Ojca Rafała Chylińskiego, który w okresie zarazy dbał przede wszystkim o swoich podopiecznych w Wielkopolsce. Zmarł młodo, bo cały oddał się potrzebującym. Dbał o swoich, a nie o obcych i o tych, którzy rzucają w nas kamieniami bo kierował się Ewangelią i wiedział, że Chrystus nie akceptuje kamienowania! I to było w Wielkopolsce. I takie są fakty! Szkoda, że nie wszyscy je znają dlatego organizują zbiórki wsparcia dla kamienujących zamiast chronić tych, którzy mogą zostać ukamienowani tak jak to uczynił Chrystus w Ewangelii!

Modlitwa do Boga przez wstawiennictwo Błogosławionego Rafała Chylińskiego

Boże, Tyś serce ojca Rafała, kapłana, wypełnił nadprzyrodzoną miłością dla biednych, chorych i nieszczęśliwych oraz głęboką czcią Jezusa Ukrzyżowanego, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy silni w wierze i wzajemnej miłości, przyczyniali się do zbawienia bliźnich. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Grupa Błogosławionego Ojca Rafała Chylińskiego (sanktuarium-buk.pl)

Andrea medulich detto lo schiavone, nozze mistiche di santa caterina.jpg
Święta Rodzina z Katarzyną i jej mistyczne zaślubiny z Jezusem

Andrea Schiavone Święta Rodzina ze św. Katarzyną 1552
https://www.khm.at/objektdb/detail/1725

A w tytule Scypion Afrykański, który pokonał Hannibala, o którym co dopiero wspominałam. Dziś towarzyszy nam Andrea Schiavone, znakomity malarz zmarły 458 lat temu o czym przypomniał nam kalendarz wczoraj. Nie znamy niestety dokładnej daty jego narodzin, przyszedł na świat w malowniczym Szibeniku w Dalmacji ok 1510 roku. Przybył do Wenecji i tam poznał Bonifacja Veronese i został jego uczniem a potem Parmigianina w Bolonii. Zostawił wiele wspaniałych płócien, dzisiaj w królewskiej kolekcji w Londynie Buckingham Palace oraz w Wiedniu. Ale są też w Dreźnie i Neapolu, w Pinakotece w Mediolanie oraz w Wenecji i Petersburgu w Ermitażu.

Andrea Meldolla, gen. Schiavone - Scipio Africanus (^) - GG 1558 - Kunsthistorisches Museum.jpg
Andrea Schiavone, właśc. Andrea Meldolla lub Andrija Medulič Scypion Afrykański
https://www.khm.at/objektdb/detail/1731/

i jeszcze na koniec litania do błogosławionego Rafała Chylińskiego, prosto z Doliny Modlitwy

Litania do bł. O. Rafała Chylińskiego – Dolina Modlitwy

i krótsza wersja

Bł. o. Rafał Chyliński – patron na czas epidemii – Kościół Stygmatów św. Franciszka (franciszkanie-warszawa.pl)

Parafia Buk – transmisja na żywo – YouTube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close