Epidemia z Madonną

Jestem posłuszną obywatelką, więc siedzę w domu. Obejrzałam raz jeszcze film Fatima. I chociaż w 1917 roku nie było wirusa z Wuhan, czas kiedy Matka Boża objawiła się dzieciom z Fatimy nie był łatwy. I chociaż nie było wirusa z koroną były inne wirusy: komuniści, ataki na kościół, świat szarpany przez wojnę, nędza i bieda jak zwykle podczas wojny. I choroby jak zawsze i wszędzie.

Pierre Puget, Madonna col Bambino, Museo di Sant'Agostino (Genova) 04.jpg

https://www.museidigenova.it/en/pierre-puget-madonna-and-child

Pierre Puget, Madonna col Bambino, Museo di Sant'Agostino (Genova) 03.jpg

Pierre Puget, Madonna col Bambino, Museo di Sant’Agostino, Genova

Pierre Puget, Madonna col Bambino, Museo di Sant'Agostino (Genova) 02.jpg

Zastanawiające jest, że Matka Boża prosi dzieci, niewinne czyste dzieci aby Jej przesłanie przekazały. Wie bowiem, że ludzie uwierzą. Dorośli nie zawsze wierzą. Wiemy, że w objawieniach oprócz obietnic łask są też obietnice a raczej zapowiedzi kar jak dla nieposłusznych dzieci. Czyżby to co się dziś na świecie strasznego dzieje jest ową zapowiedzią?

(…)

Znikną niektóre narody na zawsze…Nie chodzi o wymiar cielesny, ale duchowy. Czy już nie zniknęły całe narody. Ostatnio słyszałam jak jeden francuski biskup skarżył się, że w jego diecezji jest jeden katolik, a bywa że nie ma ani jednego w niedziele w kościele.  A ja się pytam, czyja to wina? Być może tego biskupa również, bo może za dużo siedzi w swoim adamaszkowym pałacu zamiast zająć się swymi wiernymi. W Internecie krążyło zdjęcie biskupa gdzieś z amazońskiej dżungli, który przemierzał ją na rowerze a zmęczony zasnął gdzieś przy drodze. Ale On się nie skarży na braki parafian, bo jego parafia jest większa od jednej czwartej Francji. Zniszczenie duchowe jest pierwsze potem następuje zniszczenie w wymiarze ciała. Czyż w historii nie znamy przypadków, że wyginęły całe narody, ba – całe  kultury. Dlaczego? Bo nie było w nich Boga. Nie było moralności tylko rozpasanie!(…)

Salvator Mundi, Pierre Puget, 1662 Musée des beaux-arts de Marseille , Palais Longchamp

Ten rok jest niezwykły dla świata i jego kultury. 500 lat Rafaela. Cały świat cywilizowany przygotowywał się na to wydarzenie, aby oddać hołd księciu Malarzy. Poecie malarzy, albowiem nikt tak jak on nie malował Madonny tak pełnej słodyczy.

500 lat Rafaela. Muzea na całym świecie – w Waszyngtonie, Londynie czy Rzymie – oddadzą hołd włoskiemu geniuszowi renesansu, Rafaelowi. W kwietniu przypada 500. rocznica jego śmierci. Początek obchodom dała w grudniu 2019 wystawa prezentująca wczesne Madonny Rafaela, zorganizowana w Galerii Malarstwa w Berlinie (Gemäldegalerie). Od stycznia 2020 roku będzie tam można obejrzeć ekspozycję poświęconą życiu artysty.

250 lat Beethovena. Chociaż dokładna rocznica urodzin kompozytora nie jest znana. Podobnie zresztą jak Rafaela.

150 lat Museum of Art w Waszyngtonie. Słynne muzeum założone zostało w 1870 roku.

Longchamp055a Puget Salvator Mundi.jpg

Misterium pasyjne w Oberammergau 2020

Odbywa się co dziesięć lat w małej wiosce w Górnej Bawarii. Prawdopodobnie jest bardziej znane za granicą niż w samych Niemczech. Początek dało mu ślubowanie mieszkańców Oberammergau złożone w roku 1663. Obiecano wówczas co dziesięć lat przedstawiać Mękę Pańską, jeśli epidemia dżumy nie pochłonie już ani jednego istnienia we wsi. Misterium w roku 2020 też o tym przypomni.

Longchamp055b Puget Salvator Mundi.jpg

I jeszcze raz Niemcy, Berlin i przeprowadzka Berlińskich Muzeów Państwowych do Pałacu Humboldta. Ile z tych wydarzeń będziemy świętować? Nie wiem. Wspaniała wystawa dzieł Rafaela, które sprowadzono do Rzymu została zamknięta po trzech dniach z powodu epidemii, chociaż bilety zarezerwowane były w stu procentach na tydzień z wyprzedzeniem przez gości z całego świata, bo po raz pierwszy w jednym miejscu cały dostępny Rafael. Teraz zamknięty, przechodzi kwarantannę.

Puget - Salvator Mundi.jpg

Salvator Mundi, Pierre Puget, 1662 Musée des beaux-arts de Marseille , Palais Longchamp

W końcu Expo 2020 w Dubaju, po raz pierwszy w kraju arabskim. Organizowane 20 października Pod hasłem łącząc umysły tworzymy przyszłość. Ciekawam, jak oni łączą umysły?! W końcu Salvatora Mundi Leonarda da Vinci dalej trzymają w niewoli, bo jak wiemy uwięził go gdzieś na jachcie w Abu Dhabi jeden z szejków i za nic nie pokaże światu. Ba, nawet za 450 milionów dolarów! Dlatego wpatruję się dzisiaj we wspaniałego Salvatora Mundi, którego dla nas wyrzeźbił tak cudownie  359 lat temu Francuz Pierre Puget.

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/wlochy-ogromne-zainteresowanie-wystawa-rafaela-dwa-miesiace-przed-jej-otwarciem,365478.html

Pierre Puget, Immaculata, Kaplica Pałacu Albergo dei Poveri, Genoa

A w tytule cudowny relief marmurowy

Berlín Pierre Puget 03.JPG
Wniebowzięcie Maryi/ Asunción de la Virgen por Pierre Puget. Berlín, Bode Museum.

14 marca 2020 (Zapiski z czasów pandemii)

Ozdobą są wspaniałe rzeźby mało znanego francuskiego malarza i rzeźbiarza Pierre’a Pugeta, którego prace olśniewają nie tylko we włoskich i francuskich muzeach i pałacach, a który zmarł 327 lat temu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close