Noc listopadowa

Nie wiem, czy będzie jeszcze kiedy jaka Polska, ale tego jestem pewien, że nie będzie już Polaków – powiedział car Mikołaj Romanow po upadku powstania listopadowego. Jak widzimy cara nie ma, ale Polacy są. Ale co rusz jakiś samozwańczy car ze wschodu chce aby Polaków nie było. Dzisiaj też.

Wojciech KossakStarcie belwederczyków z kirasjerami rosyjskimi na moście w Łazienkach 29 listopada 1830

191 lat temu w noc listopadową wybuchło powstanie, które do tej pory dzieli historyków, bo jedni jak Joanna Grudzińska żona księcia Konstantego uważają, że to był bunt wobec władcy, i nawet ówczesny papież je potępił, za co potem przepraszał, bo tłumaczył się, że nie wiedział jak było naprawdę. No właśnie. Jeżeli czegoś nie wiem, to się nie wypowiadam. I papież też powinien o tym pamiętać. Nie tylko w XIX wieku. No, ale jak wiemy różni papieże byli w Rzymie, ale tylko jeden był święty Piotr i jeden Jan Paweł II Wielki (…)

Bitwa pod Stoczkiem 1831, mal. Jan Rosen

Powstanie rozpoczęło się w nocy ale nie będziemy czekać do nocy, jak zawsze czekała moja teściowa aby złożyć swemu synowi życzenia urodzinowe późnym wieczorem bo urodził się dopiero po dwudziestej pierwszej(…)

Emila Plater conducting Polish scythemen in 1831.jpg
Emilia Plater była jedna z kobiet, które brały udział wpowstaniu, oprócz niej była Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, pisarka, https://polona.pl/item/die-polen-und-die-polinnen-der-revolution-vom-29-november-1830-oder-hundert-portraits,Mjg0NTE5/16/#info:metadata
Barbara Bronisława Czarnowska, hrabianka Klaudyna Potocka, Józefa Rostkowska, Emilia Szczaniecka wielka patriotka, ratująca rannych na polu bitwy https://polona.pl/item/bohaterki-polskie-emilia-szczaniecka-wielka-paryotka-ratujaca-rannych-na-polu-bitwy-w,NzY5MDE1NzM/0/#info:metadata
Maria Raszanowicz
https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=2466&dirids=1
Antonina Tomaszewska.jpg
Anna Tomaszewska, uczestniczka powstania
Emilia Plater w potyczce pod Szawlami.jpg
Emilia Plater w potyczce pod Szawlami, Wojciech Kossak

Noc listopadowa to tytuł najbardziej znanego obok Wesela dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Wyspiański doskonale czuł historię Polski i rozumiał ją jak rzadko kto w tamtym czasie. Wiedział, że nasza historia to wielki narodowy dramat, większy niż największe dramaty antyczne. Dlatego chciał stworzyć wielki narodowy teatr na kształt teatru antycznego. Teatr mój widzę ogromny, ludzie w nim wielcy jak cienie…

Jak wiemy z powodu strasznej choroby nie dożył odzyskania niepodległości, a przecież gdyby dożył ile jeszcze wspaniałych obrazów, dramatów i tekstów mógłby napisać i namalować nie tylko słowem.

Bitwa pod Ostrołęką 1831, mal. Juliusz Kossak

Noc listopadowa wykrwawiła przez rok elitę polską. Część została wywieziona na Sybir, cześć wyemigrowała do Paryża. Niektórzy zmarli w więzieniach jak Walerian Łukasiński, który 46 lat spędził w kazamatach a na końcu w twierdzy w Szlisselburgu.

https://www.panstwo.net/4204-glos-z-lochow-szlisselburga#tts

W końcu car Mikołaj chciał aby nie tylko Polski nie było na mapie ale nie było Polaków, toteż tępił wszystkich których napotkał.

Kalendarium powstania dzień po dniu.

http://www.muzeumwp.pl/kalendarium/10/

Wyspiański żyje, bo jako kreator wielkiej sztuki narodowej umrzeć nie może – powiedziała trzynaście lat temu wnuczka Wyspiańskiego Dorota Wyspiańska. Podobnie jak żyje w naszej pamięci dramat nocy listopadowej, który on dla nas opisał i nadał mu kształt ogromnego dramatu antycznego. Bo czyż tak nie było? Dramat powstania jest po stokroć większy niż wszystkie dramaty antyczne razem wzięte, dlatego jest ciągle żywy. Nie tylko w naszych sercach ale w naszej historii. Bo jak widzimy historia nieustająco lubi się powtarzać, dlatego musimy być czujni, aby już nigdy taki dramat w naszej historii się nie powtórzył.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close