Lustro miłości

Jeżeli wchodzimy w relację z drugim człowiekiem budujemy świątynię. Małżeństwo jest jak najwspanialsza świątynia. Wspaniała mocna i gotycka. Wzniosła i strzelista. Wszystko w niej wskazuje na Boga i wszystko kieruje nas ku Bogu. W takiej cudownej pełnej światła świątyni, gdzie światło przesącza się przez wspaniałe witraże i rozety jest miejsce dla każdego. Dla każdego dziecka. Ale w centrum jest ołtarz. A na ołtarzu jest Trójca Święta. Lśni blaskiem i światłem.

Niech się stanie światłość, Katedra wPradze, zdjęcie Clare Forster by pinterest

Jeśli w centrum naszego życia nie stoi Trójca Święta nie jesteśmy świątynią, chociaż wszyscy jesteśmy a przynajmniej powinniśmy być świątynią Ducha Świętego, który nie jest niczym innym jak samym tchnieniem ognistej miłości Boga. Każdy człowiek jest dla nas szansą. Szansą na rozwój. Tym bardziej w małżeństwie. Nie zapominajmy jednak, że najwspanialsze świątynię budowano bardzo długo. Aby przetrwały przez wieki. Czasem płonęły, ale odbudowywano je. I na nowo olśniewały.

Bazylika Mariacka w Krakowie, Ołtarz Wita Stwosza, polichromia odrestaurowana wspaniale pod czułym okiem Jana Matejki oraz jego uczniów Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera w latach 1887-91

W każdej świątyni jest kaplica Matki Bożej. Różańcowej. Małżeństwo to wiązanie Boże. Pamiętajmy o tym. To przysięga człowiekowi ale również Bogu. To sakrament. A sakramenty wypłynęły z serca Chrystusa. Wielka jest dzisiaj potrzeba głoszenia Ewangelii. Świat tego potrzebuje. Człowiek tego potrzebuje. Słowo czyste i proste. Słowo, które wlewa otuchę a nie lęk. Słowo, które daje nadzieję a nie wieszczy koniec czy upadek. Jeśli ktoś wieszczy upadek sam już dawno upadł. Na świecie ciągle ktoś ogłasza koniec świata, bo każdy grzech jest końcem świata z Bogiem i w Bogu. A Dobra Nowina o Chrystusie jest źródłem nadziei o Chrystusie i o niebie.

Mogiła, opactwo Cystersów, Stanisław Samostrzelnik

Pamiętajmy o tym czytając i wybierając lekturę, bo szkoda życia na fałszywych proroków, których się namnożyło, bo chcą zaistnieć, a na nowy czynsz trzeba w końcu zarobić. Więc mamy być jak gotycka świątynia. Czysta, jasna, przejrzysta, strzelista i skierowana ku Bogu. Świątynia, w której wszystko wskazuje na Boga. Pana Nieba i Ziemi, Stwórcę świata, którego hojność przekracza wszelkie nasze zasługi. Dobry Bóg dawca wszelkich darów daje nam szczęście. W świątyni czujemy dotyk Boga, Jego tchnienie tak jak słyszymy wspaniałą muzykę w przepięknej gotyckiej katedrze. Jej dźwięki wznoszą nas ku niebu i sprawiają, że sami czujemy się jak w niebie. Muzyka w Bazylice Trójcy Świętej w stulecie koronacji obrazu cudownej Matki Bożej Różańcowej uświadomiła mi, że wszyscy mamy być jak piękna gotycka katedra. Wznosić się ku Bogu i świadczyć o Jego olśniewającym pięknie tak jak ta najwspanialsza gotycka bazylika w Krakowie, która teraz po renowacji olśniewa jeszcze większym blaskiem. A ołtarz jeden z największych w Polsce sprawia, że czujemy się mali jak ziarenko piasku, kiedy klękamy przed tabernakulum zdobionym carraryjskim marmurem, lapis lazuli oraz marmurem różowym. W tym miejscu tak pięknym, olśniewającym jak najcenniejszy klejnot mieszka Ten, Który został z nami i chce być z nami. On jest Sercem Bazyliki. Sercem świątyni, sercem Katedry. On jest światłem. Bo On jest miłością i Jej źródłem.

In God's Hands: The Spiritual Diaries of Pope John Paul II: Pope Saint John  Paul II: 9780062396167: Amazon.com: Books
Jestem bardzo w Bożych rękach, zapiski opublikowane po śmierci Jana Pawła II, które zawdzięczamy Sekretarzowi Świętego Kardynałowi Stanisławowi, który je opublikował, abyśmy poznali ich głębię. My tez możemy być w Bożych rękach, jeśli swoje małżeństwa powierzymy Bogu.

I tak samo jest w małżeństwie. Źródłem miłości małżeńskiej, tego wspaniałego sakramentu jest miłość Boża. On Wieczny i Nieskończony staje się sercem wiecznego i niekończącego się sakramentu, abyśmy żyli wiecznie. Bóg nas nigdy nie zostawi, jeśli będziemy chodzić Jego drogami. Co Bóg złączył człowiek nie rozdziela. 1/3 małżeństw rozpada się, bo nie ma w nich Boga. Nie uczymy się od Boga. Bóg łączy ludzi. Świat dzieli. Na spotkanie z Panem idziemy trzymając się za ręce, zakochani i zapatrzeni w siebie. Małżeństwo jest drogą. Są zakręty jak na każdej drodze. Jeśli je pokonamy bezkolizyjnie dojdziemy i dojedziemy. Ale są na tej drodze różne niespodzianki jak na każdej drodze, chociaż drogi mamy coraz lepsze. Ale nawet jeśli zboczymy z drogi gdzieś na bocznicę czy inną odskocznię – z pomocą Boga, Który jest właściwym GPS – em małżeńskim możemy znowu wrócić na właściwą drogę.

Bez Boga pozostaniemy na bezdrożach i w zakamarkach tego świata. Nikt z nas nie został stworzony aby żyć samotnie. Potrzebujemy drugiego by tworzyć piękno i wzrastać. Wzrastać w Bogu i wydobywać się ze swego ja. Drugi człowiek jest dla nas lustrem, w którym możemy się przejrzeć jak w lustrze. Nie, nie dlatego, że jest taki sam. Ale dlatego, że czasem my sami nie widzimy siebie właściwie. Drugi człowiek, który nas kocha patrzy na nas oczyma Boga. A Bóg nas kocha. Dla Niego jesteśmy piękni Jego pięknem. I to jest właśnie wspaniałe w małżeństwie. W sakramencie małżeństwa, które Jest wspaniałym lustrem miłości. Bożej miłości jesteśmy piękni Jego pięknem!

Libreria Editrice Vaticana

Obrazem i podobieństwem Boga stał się człowiek nie tylko przez samo człowieczeństwo, ale także poprzez komunię osób, którą stanowią od początku mężczyzna i niewiasta. Funkcją obrazu jest odzwierciedlać tego, czyim jest obrazem – odzwierciedlać swój pierwowzór. Człowiek staje się odzwierciedleniem Boga nie tyle w akcie samotności, ile w akcie komunii. Jest wszakże ‘od początku’ nie tylko obrazem, w którym odzwierciedla się samotność panującej nad światem Osoby, ale niezgłębiona, istotowo Boska komunia Osób – pisał Karol Wojtyła w swej klasycznej pracy o małżeństwie Mężczyzną i Niewiasta stworzył ich a potem to samo powtarzał Jan Paweł II w swych środowych katechezach na początku swego pontyfikatu od 5. września1979 do 2. kwietnia 1980 oraz od 11. listopada 1981 do 9. lutego 1983 i od 23.maja do 28. listopada 1984 roku. Słowa nadal aktualne. Nadal urzekające. Jeszcze bardziej dzisiaj niż dwadzieścia lat temu. Wspaniałe dzieło. Najważniejsza wykładnia nie tylko teologii ciała ale małżeństwa chrześcijańskiego traktowanego jako Dar Boży i zadanie. No i Sakrament, którego nie powinniśmy łamać!

SD MAN & WOMAN HE CREATED THEM

Zapraszam do odkrywania tych tekstów. Tak pięknych i mądrych, bo przecież nikt od tamtej pory niczego lepszego na temat małżeństwa kobiety i mężczyzny nie napisał!

Michelangelo - Creation of Adam (cropped).jpg
A w tytule Adam, Którego powołuje do istnienia Bóg i najsłynniejszy obraz stworzenia człowieka w kulturze i sztuce świata namalowany przez geniusza Michała Anioła, Kaplica Sykstyńska Watykan
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Creation_of_Adam
inne obrazy Adama i Ewy w sztuce
https://en.wikipedia.org/wiki/Adam_and_Eve

7 października 2021

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close