Pokój i pomyślność

Pokój i pomyślność to dwa przymioty albo jak ktoś chce cechy czy też znaczenia, które ma dzisiejsza bohaterka z kalendarza Salomea. Dodajmy Błogosławiona Salomea. Księżniczka Salomea. Córka księcia piastowskiego Leszka Białego. Z Ewangelii znamy święta Salomeę, która przyszła do grobu wraz z innymi kobietami aby namaścić ciało ukrzyżowanego Chrystusa. Jej imię w pierwszej chwili chyba każdemu kojarzy się z Salomonem. A Salomon to mądrość. Największa jaką znamy. Mądrość pierwsza po Bogu, bo przez Boga dana, a więc Boża Mądrość. Tym bardziej Salomea nas zachwyca.

Las wokół Sanktuarium Błogosławionej Salomei

Zachwycają mnie mądre kobiety. Patrząc na zezwierzęcenie i upadek niektórych reprezentantek mojej płci, które jak lawa pełzła ostatnio po ulicach niektórych naszych miast oraz stolicy tym większy zachwyt budzą kobiety mądre i piękne, które zawsze były i okazuje się, że zawsze było ich wiele. I to jest cudowne, że również teraz pojawiły się, wyszły z cienia. Te cudowne, jasne dziewczyny, piękne Polki i Słowianki, o wspaniałych, pięknych i czystych oczach, o uśmiechniętej twarzy matek, sióstr, córek, koleżanek i znajomych. Polki, które kochają życie, chcą żyć jak Pan Bóg przykazał, chcą zakładać małżeństwa sakramentalne, chcą rodzić dzieci, kochać je, nigdy by nie zabiły swego dziecka.

Myślę, że Salomea jest prekursorką naszych dzisiejszych wspaniałych kobiet. W historii było ich wiele i one są kamieniami milowymi naszej historii, a nie wulgarne ulicznice spod latarni bp przecież żadna ulicznica nie weszła do polskiej historii jak wiemy (…)

Interesuje nas historia Polski. I nasze wspaniałe historie kobiet. Jedną z nich jest właśnie Salomea. Poznając ją zawędrowałam do Jej pustelni za Krakowem, gdzie był klasztor Klarysek. Widok tego miejsca jest urzekający. Można dojechać samochodem pod sam dawny klasztor, ale można też zaparkować u wejścia do lasu złocistym szlakiem po dywanie z liści podejść do lasu, który kryje ów mały niezwykły klasztor, w którym każdego dnia w okresie pandemii obecnie odprawiana jest msza święta.(…)

Pierwszy raz byłam tam wczesną jesienią. To było niezwykłe zjawisko. Zachodziło słońce i cała okolica skąpana była w złotej poświacie. Blask słońca odbijał się od liści i sprawiał wrażenie złocistej mozaiki, która była tak piękna, że niemal kłuła w oczy swym blaskiem. Musiałam włożyć ciemne okulary bo nie byłam stanie patrzeć na taki blask pod słońce. Co za zjawisko. Miałam wrażenie, że to blask Salomei mnie wita. Jakiż zatem jest blask Boga, skoro jedna zakonnica z ksiażęcego rodu potrafi w jesienne sobotnie popołudnie nieomal oślepić nasze oczy swym pięknem.

A, że była piękna nie mamy wątpliwości, bo wszystkie święte są piękne. Zwłaszcza księżniczki. Dobrze wychowane i wykształcone. Dlatego zapraszam do odmówienia poetyckiej litanii do Błogosławionej Salomei, sławiącej Jejniezwykłe przymioty!

Klasztor w Grodzisku koło Skały ukryty w lesie podświetlony jesiennym słońcem, zdjęcie z wycieczki. Nie wklejam więcej bo i tak administratorzy ostatnio mi wszystkie zdjęcia skasowali.

Kyrie eleison. Christe eleison. Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu, Święty Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad pannami,
Święty ojcze Franciszku,
Święta matko Klaro,
Błogosławiona Matko Salomeo,
Szczepie krwi Piastowskiej,
Wzorze godności królewskiej,
Obrazie cnoty anielskiej,
Kwiecie wstydliwości,
Perło czystości,
Przykładzie niewinności,
Królowo najpokorniejsza,
Żywicielko ubogich,
Opiekunko wdów i sierot,
Pocieszycielko strapiony
ch,
Lekarko chorych,
Krzewicielko wiary katolickiej,
Skarbnico niebieskich darów,
Wybrana córko św. ojca Franciszka,
Oblubienico Chrystusowa,
Wzgardzicielko świata,
Wzorze zakonności,
Zwierciadło pobożności,
Przykładzie świątobliwości,
Męczennico umartwieniem,
Dziewic matko i ozdobo,
W życiu wsławiona cnotami,
Po śmierci sławna cudami,
Dziedziczko niebieskiej Ojczyzny,

Towarzyszko wszystkich świętych,
Patronko Polski,
Tarczo w jej obronie,
Pośredniczko rodaków przed Bogiem,
Wspomożenie prześladowanych za wiarę,
Nadziejo lepszej przyszłości,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,
przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,
wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,
zmiłuj się nad nami.

Módl się za nami, bł. Matko Salomeo.
Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Wszechmogący, wieczny Boże, Ty połączyłeś w błogosławionej Matce Salomei cnotę dziewictwa w małżeństwie z ubóstwem duchowym w ziemskim panowaniu. Udziel nam, za jej wstawiennictwem, abyśmy naśladując jej cnoty i służąc Ci w pokorze, otrzymali od Ciebie koronę chwały. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

19 listopada 2020

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close