Ostateczne rozwiązanie

Dzisiaj o książce dramatycznej i wstrząsającej.

Książce dramatycznej i wstrząsającej jak wstrząsająca jest historia i fakty w niej opisane. Ale wobec tej dyskusji, która przetacza się przez media i to nie tylko w Polsce, chociaż pan Prezydent wyraźnie sprawę raz na zawsze wyjaśnił i podpisał, te fakty historyczne należy przypomnieć, bo jak widać większość dziennikarzy i polityków opozycji nie ma o nich pojęcia. Trudno, żeby mieli skoro niektórzy kupili sobie dyplomy w Oxfordzie za dziesięć funtów sztuka.

Hannah Arendt. Już to nazwisko mówi wiele. Eichmann to nazwisko mówi wszystko. Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła. Zło jest banalne. Tylko dobro jest piękne, niepowtarzalne, niezwykłe i zachwycające. Bo dobro jest z Boga. Książka Arendt wydana w wielu językach i na dodatek sfilmowana. I jakoś cisza w eterze o tej postaci, potwornej i zimnej. O człowieku, bo to był człowiek, który przecież pochodził z rodziny narodu, który tak strasznie tępił. Najpierw widziałam film. Odchorowałam go. Nie mogłam spać i jeść kilka dni, było mi niedobrze. Nie mogę oglądać takich filmów, ale w końcu się przemogłam. Tym bardziej, że obsada wyborowa. Robiłam sobie przerwy, bo w ustach mi zasychało i modliłam się, aby to wytrzymać.

https://polin.pl/pl/proces-eichmanna

Książkę skrytykowali publicyści żydowscy między innymi Claude Lanzmann, który uważał, że proces Eichmanna był pokazowy. No to o czym tu mówić. Zbrodniarz, który ukrywał się w Argentynie za współudział w holocauście oskarżony był według Lanzmanna niewinnie?! Dzisiaj też mamy podobne głosy. Odwracanie historii. I pisanie jej na nowo, chociaż ona jest dawno napisana. I jest wstrząsająca. Bo pisały ją fakty, a nie niedouczeni dziennikarze. Pisały ją straszne fakty. Ale trzeba je poznać, nawet jak musimy to odchorować, mamy torsje i nie możemy spać czy jeść przez kilka dni. Podobnie jak odchorowujemy wizytę i pobyt w Auschwitz Birkenau, Stutthof czy Majdanku, bo tam byłam. Tym bardziej należy się szacunek byłym więźniom i więźniarkom, z których już przecież niewielu żyje jak widzimy. Są to ostatni świadkowie. Wielcy, którym ran nie godniśmy całować – tacy jak Pani Profesor Wanda Półtawska, która obchodiła dopiero co 102 urodziny. Prawie jak Ojciec Jerzy Tomziński. Rówieśnicy naszej Niepodległej!

Autorka odnosi się w książce również do roli jaką w zagładzie Żydów odegrała część elit żydowskich Judenrat.

Dla Żydów bowiem – jak pisze Arendt – rola, jaką przywódcy żydowscy odegrali w unicestwieniu własnego narodu, stanowi niewątpliwie najczarniejszy rozdział całej ich historii. Chociaż równie straszne w ich historii jest ukrzyżowanie Chrystusa moim zdaniem i chyba jest jeszcze straszniejsze bo Chrystus był Bogiem i Mesjaszem na którego czekali.

Endlösung der Judenfrage czyli Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej – bo taki był kryptonim planu eksterminacji Żydów, a jak wiemy 75 % Żydów mieszkało w Polsce, bo od dawien dawna wszystkie narody Europy wyganiały ich ze swoich terenów, więc ci, którzy nie wyemigrowali przed i po pierwszej wojnie mieszkali w Polsce i Niemczech oraz dzisiejszej Austrii i na Węgrzech.

Eichmann przed śmiercią już po ogłoszeniu wyroku powiedział do jezuity, który go odwiedzał w celi:

Nie zgrzeszyłem. Jestem niewinny przed obliczem Pańskim. Nie zrobiłem tego (co mu zarzucano). Nie zrobiłem niczego złego. Nie żałuję.

Wypełniał rozkazy. Widział świat na kształt konferencji w Wannsee, która ustaliła reguły ostatecznego rozwiązania. Stary Testament uważał za opowieści żydowskie. Nie wierzył w Boga, bo cóż to za Bóg, który pozwala uśmiercić swego syna. Wierzył w bogów SS, do których należał. Fascynował go Nietzsche i buddyzm. A to właśnie Nietzsche ogłosił, że Bóg umarł – jak pamiętamy.

https://polin.pl/pl/aktualnosci/2017/01/18/konferencja-w-wannsee-narada-w-sprawie-ludobojstwa

Michelangelo Pieta Jesus
Pieta Behold the Lamb of God, which taketh away the sin of the world.” John 1:29

Eichmann był bezwzględny dla swych podwładnych Żydów. To jak bezwzględny był dla innych Żydów. Dokładnie obrazuje jego bezwzględność tabela na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Eichmann#Filmografia

Nie piszę nic więcej bo co tu pisać. Fakty mówią za siebie. Oglądałam film Roberta Younga z 2007 roku z Thomasem Kretschmannem znanym z Pianisty Polańskiego jak ktoś go nazwał dyżurnym nazistą X Muzy, chociaż widziałam go również w pięknym filmie Estera gdzie gra króla Aswerusa, zrealizowanym według Księgi Estery ze Starego Testamentu, a na dwa lata przed Eichmannem zagrał młodego Karola Wojtyłę w filmie Nie lękajcie się!

PS.Te refleksje dedykuję tym, którzy ostatnio w przestrzeni publicznej ośmmielili się porównać obecną sytuację na granicy do holocaustu, o którym jak widać nie mają najmniejszego pojęcia, tylko znają jakieś powierzchowne obrazy z mediów niemieckich nadających po polsku. No, ale czegóż spodziewać się od posłów opozycji, którzy nawet państw graniczących z Polską nie potrafią wymienić, a wiemy, że taka geografia Polski to program czwartej klasy szkoły podstawowej. Więc może najpierw wrócić do szkoły a nie pchać się do sejmu, gdzie wypada aby panowie i panie (p)osłowie opozycji mieli skończoną chociaż szkołę podstawową a nie prezentowali poziomu rozwydrzonego i niewychowanego przedszkolaka! Bo o ile przedszkolakowi można ostecznie puścić płazem rozwydrzenie albo dać klapsa czy nie dać cukierka to w sejmie zasiadać powinni ludzie z minimum wykształcenia, aby nie przynosili wstydu Polakom w Ojczyźnie i na świecie. Opozycjo do nauki proszę i na jutro powtórka z historii XX wieku i geografii politycznej i fizycznej Polski współczesnej!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close