Lopez Portana i Serce Jezusa

W muzeum w Prado jest 95 jego obrazów i chociaż większość to portrety bo był znakomitym portrecistą swoich czasów i rodaków. Ale malował też sceny historyczne, Stary Testament i Nowy. Wspaniałe Madonny Miłosierdzia i Jezusa Miłosiernego, Dobrego pasterza oraz Jego Niepokalane Przeczyste Serce bo wiemy, że to już po objawieniach Marii Małgorzaty i kult Serca Jezusa był bardzo żywy i to nie tylko w Hiszpanii i Walencji. Hiszpańska sztuka późnego baroku jak i neoklasycyzmu, który reprezentował jest zupełnie inna od włoskiej. Charakterystyczna pobożność, bo obrazy przede wszystkim miały swój cel dewocyjny, czyli zbliżający do Boga i Maryi a nie tak jak w renesansie, kiedy przepiękne Madonny bywały wspaniałą ozdobą pięknych rezydencji. Lopez Portana całe życie związany był z Walencją, tam się urodził i studiował w Królewskiej Akademii, chociaż wyjeżdżał również na studia do Madrytu gdzie poznał wielu wielkich artystów swej epoki. Walencja jest usytuowana prawie na wysokości Majorki czyli jadąc wybrzeżem wschodnim na południe od Barcelony dotrzemy wzdłuż wybrzeża do tej jednej z największych metropolii Hiszpanii. Ma niezwykłą historię, bo od zawsze była jednym z najważniejszych portów. jeszcze za czasów rzymskich. Potem przez pięć wieków była w rękach arabskich. Dopiero od XIII wieku wraca do kręgu kultury chrześcijańskiej.

Najwspanialszym zabytkiem Walencji jest wspaniała Katedra Najświętszej Marii Panny zbudowana na miejscu meczetu arabskiego, która skrywa świętą relikwię chrześcijaństwa czyli Holy Chalice, Święty Kielich, Santo Cáliz , którego ukrycie zawdzięczamy świętemu Wawrzyńcowi czyli Laurentemu, który pochodził z Walencji. Architektura katedry przypomina wspaniałe włoskie koronkowe fasady katedr w Orvieto i w Sienie.

Lopez Portana dzisiejszy malarz z kalendarza to drugi najsłynniejszy Waleńczyk.

La coronación de la Virgen (Museo Lázaro Galdiano).JPG
Koronacja Maryi
'Virgin with St. Francis and St. Dominic' by Vicente López y Portaña, LACMA.JPG
Maryja z Dominikiem i Franciszkiem 1790 Muzeum LACMA Los Angeles, Kalifornia
https://collections.lacma.org/node/221462

https://collections.lacma.org/node/248314

Matka Boża Miłosierdzia, Muzeum w Walencji
Sen Józefa i ostrzeżenie anioła przed Herodem, artysta namalował kilka wersji tej sceny
https://www.museodelprado.es/en/the-collection/art-work/josephs-dream/933bf488-5283-40e4-bc82-2c4296dbf2e7
La última Cena (Museo Lázaro Galdiano).JPG
La última Cena / Ostatnia wieczerza Vicente López Portaña  monasterio de Santa Clara de Játiva.
Oración en el huerto (Museo Municipal de Játiva).jpg
Oración de Jesucristo en el huerto de los Olivos Modlitwa Jezusa na Górze Oliwnej

Papież Leon XIII zmarły nieco później od Lopeza Portany bo w 1903 gorący orędownik kultu Serca Jezusowego nauczał, że Serce Jezusa jest  „symbolem i żywym obrazem nieskończonej miłości” Jezusa do wiernych. I tak właśnie namalował Jezusa Lopez Portana na pięknym obrazie dla jednego z klasztorów. Kult Serca Jezusowego został już wcześniej zainicjowany przez św. Małgorzatę Marię Alacoque żyjącą w latach 1647-1690, francuską wizytkę. Dzisiaj akurat jest rocznica poświęcenia przepięknego kościoła Sióstr Wizytek w Warszawie sprowadzonych kilka lat wcześniej przez królową Polski i żonę dwóch kolejnych królów Ludwikę Marię Gonzaga.Jest to chyba jedyny kościół w Warszawie, który nie ucierpiał podczas wojny i pozostał jako niezwykły świadek wspaniałej przeszłości. 20 września 1761 roku dokładnie. A oto jak opisuje ową uroczystość polski historyk, slawista Julian Bartoszewicz, autor monografii koscioły Warszawskie wydanej w 1855 roku przez Olgerbrandta:

Królestwo na uroczystość wprowadzenia wybrali dzień ś-go Romana, którego ciało Maryja Ludwika podarowała swemu klasztorowi. Zatem 9 sierpnia rano, karety królewskie zawiozły nasze wizytki do karmelitek, skąd miało się odbywać wprowadzenie. Tutaj spowiednik panien odprawił mszę z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i odszedł do klasztoru wizytkowskiego. Nadjechali potem oboje królestwo i nuncyjusz z całem wyższem duchowieństwem stolicy. Zaczęła się uroczystość, w której nuncyjusz celebrował. Processyja była najwspanialsza. Szła najprzód duchowieństwa moc z krzyżem, zakony, kapela królewska z trąbami i kotłami, potem prałaci, potem nuncyjusz pod baladchimem, któremu missyjonarze towarzyszyli, potem marszałek wielki z laską, potem sam król pod rękę prowadził przełożoną, a za nim M. Ludwika assystentkę, za królestwem postępowały damy dworu, każda prowadząc jedną siostrę. Processyją kończyli panowie, a cała Warszawa zbiegła się po obudwu stronach ulic, przez które orszak przechodził. Ulice wysypane były czystym piaskiem i kwiatami, a z domów zwieszały się kobierce i bławaty jak w Boże Ciało. Wizytki, duchowieństwo, orszak królewski nieśli w ręku jarzące świece. Kiedy processyja przeszła do kościoła, nuncyjusz mszę zaśpiewał przed wielkim ołtarzem, a kapela królewska wdzięcznie jej przygrywała…

Jednym słowem było pięknie. Ale czyż wczoraj na uroczystościach Pięknej Pani z La Salette nie było pięknie? Było. Bo zawsze na takich uroczystościach jest pięknie. Było, jest i będzie. Bo najważniejszy jest Pan Jezus, samo Piękno i Maryja Najpiękniejsza a dopiero potem inne ziemskie głowy koronowane, duchowieństwo, siostry i cała reszta ludu Bożego.

Sagrat Cor de Jesús, Vicent López Portaña, museu Diocesà d'Oriola.jpg
Sagrat Cor de Jesús, Vicent López Portaña, 1827 monestir de la Visitació (Saleses), museu Diocesà d’Oriola

„Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło aż do wyczerpania i wyniszczenia się, by im dać dowody swojej miłości.”– powiedział do Marii Małgorzaty Pan Jezus kiedy przyszedł do niej po raz trzeci 16 czerwca 1675 roku. Dał jej obietnice dla czcicieli Jego Serca. Nie opowiadam o nich bo każdy je pewnie zna, a kto nie zna to może je poznać, bo na każdym portalu katolickim są wypisane. Chciałabym parę słów wspomnieć na temat przepięknej litanii do Serca Jezusowego bo bardzo lubię litanie, która spopularyzowały właśnie siostry wizytki. Litania została ułożona we Francji ale już od połowy XIX wieku znana była we Francji. Początkowo miała 27 wezwań, ale obecnie liczy 33 wezwania do Serca Jezusa aby uczcić Jego życie ziemskie.

Układ wezwań litanii do Bożego Serca składa się w logiczną całość. Można w niej wyróżnić trzy części wezwań jak podają Jezuici na swojej łódzkiej stronie:

Pierwsza część dotyczy stosunku Jezusa do Ojca i Ducha Świętego Serce Jezusa, Syna Ojca Przedwiecznego, Serce Jezusa, w łonie Matki Dziewicy przez Ducha Świętego utworzone, Serce Jezusa, ze Słowem Bożym istotowo zjednoczone, Serce Jezusa, nieskończonego majestatu, Serce Jezusa, świątynio Boga, Serce Jezusa, przybytku Najwyższego, Serce Jezusa, domie Boży i bramo niebios. Odmawiając tę część wchodzimy w kontemplację relacji Serca Jezusa z Trójcą Świętą.

Druga część wezwań dotyczy przymiotów Serca Jezusowego Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości, Serce Jezusa, sprawiedliwości i miłości skarbnico, Serce Jezusa, dobroci i miłości pełne, Serce Jezusa, cnót wszelkich bezdenna głębino, Serce Jezusa, wszelkiej chwały najgodniejsze, Serce Jezusa, królu i zjednoczenie serc wszystkich, Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności, Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa).

Trzecia część litanii akcentuje stosunek Bożego Serca do ludzi Serce Jezusa, z którego pełni wszyscyśmy otrzymali, Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata, Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają, Serce Jezusa, źródło życia i świętości, Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze, Serce Jezusa, zelżywością napełnione, Serce Jezusa, dla nieprawości naszych starte, Serce Jezusa, aż do śmierci posłuszne, Serce Jezusa, włócznią przebite, Serce Jezusa, źródło wszelkiej pociechy, Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze, Serce Jezusa, pokoju i pojednanie nasze, Serce Jezusa, krwawa ofiaro grzeszników, Serce Jezusa, zbawienie ufających Tobie, Serce Jezusa, nadziejo w Tobie umierających, Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich Świętych).

El Buen Pastor, de Vicente López Portaña (Museo de Bellas Artes de Valencia).jpg
Dobry Pasterz,

Wielkim zwolennikiem i wielbicielem Litanii do Serca jezusa był również Jan Paweł II mówił o tym w czerwcu podczas wizyty w Polsce w 1999 roku kiedy powiedział: Cieszę się, że ta pobożna praktyka, aby codziennie w miesiącu czerwcu odmawiać albo śpiewać Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, jest w Polsce taka żywa i ciągle podtrzymywana. Pamiętajmy o niej nie tylko w czerwcu ale każdego dnia, bo Serce Jezusa miłości pełne, pragnie abyśmy na Jego miłość odpowiadali i uwielbiali Go! Każde serce kochające pragnie wzajemności, cóż dopiero Serce Boże, Serce Jezusa Chrystusa naszego Odkupiciela! Uwielbiajmy je przy każdej okazji, kiedy tylko mamy wolną chwilę, bo przecież sam Jezus o tym mówi: Nieustannie się módlcie! Nie mówi przecież nieustannie czytajcie, głoście, dbajcie o ubogich bo oni są zawsze i będą, ale wyraźnie podkreśla nieustannie się módlcie, bo tylko głęboka modlitwa czyni naszą rzeczywistość głęboko Bożą i przez modlitwę Bóg przenika do naszego świata i będzie Go coraz więcej im bardziej i gorliwiej będziemy się modlić, uwielbiać Go i prosić aby był z nami. Już na wieki wieków amen. Pełen słodyczy jak na neoklasycystycznych obrazkach Vincenta Lopeza Portany najsłynniejszego obywatela Walencji od czasów Wawrzyńca, któremu zawdzięczamy Święty Kielich z którego Chrystus pił wino podczas ostatniej wieczerzy, bo go uchronił przed barbarzyńcami i wysłał z Rzymu do rodziców w Hiszpanii. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close