Sen Świętej Heleny

Dzisiaj kalendarz wspomina najważniejszą kobietę w dziejach chrześcijaństwa. Tak. Śmiało można powiedzieć, że chyba najważniejszą po Maryi. Dlaczego? Myślę, że to dlatego, że miała cudowny sen.

Romantycy uważali, że sen jest życiem duszy, dlatego sadzę, że miała przepiękną duszę, jeśli miała cudowny sen. A śniła…o krzyżu. Tak. O krzyżu. Jej to bowiem, a raczej jej synowi i jej inspiracji zawdzięczamy edykt mediolański i uznanie chrześcijaństwa za jedyną religie panującą od 313 roku.

Naprawdę nazywała się Flavia Julia Helena i pochodziła z Niszu czyli była Serbką, tam tez przyszedł na świat Konstantyn Wielki. Niektórzy uważają, że nie była wysokiego rodu i była konkubina cesarza, któremu urodziła syna, bo nie mogła go poślubić ze względu na pochodzenie, jej ojciec prowadził oberżę czyli ówczesny zajazd. Dopiero syn Konstantyn, kiedy został cesarzem w 325 roku nadał jej tytuł Augusty i wprowadził na dwór rzymski.

Warto również pamiętać, że wcześniej w 312 roku przed bitwa Konstantyna przy moście Mulwijskim w Rzymie również Konstantyn miał sen – ujrzał krzyż i słowa W tym znaku zwyciężysz. Po zwycięskiej bitwie i pokonaniu wszystkich wrogów rok później w 313 wydał słynny edykt. Możemy więc powiedzieć, że legalnie na mocy edyktu Konstantyna chrześcijaństwo nadal pozostaje religią panującą czy się to komuś podoba czy nie.

Jemu też zawdzięczamy wprowadzenie dnia wolnego w niedziele. Więc proszę tych wszystkich, którzy optują za handlem w niedziele aby nie byli bardziej cesarscy od cezara, bo należy oddać przecież co cesarskiego cezarowi a co Bożego Bogu. Prawda jest taka, że już cesarz Konstantyn połączył te dwie rzeczywistości – boską z cesarską w majestacie prawa i sankcjonowania religii chrześcijańskiej jako jedynej.

Najpiękniej namalował Helenę Veronese.

Euzebiusz z Cezarei napisał o niej, że jest godna wiecznej pamięci.

Ambroży z Mediolanu nazwie ją wielka pani.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/75/Paolo_Veronese_-The_Dream_of_Saint_Helena-_Google_Art_Project.jpg

https://www.nationalgallery.org.uk/paintings/paolo-veronese-the-dream-of-saint-helena?fbclid=IwAR1sV74w36m2MvDxTEV25NniryA9pFe0eDLwMv0xTmm162ikHL4FprOmFdU

Święta Helena była przede wszystkim matką. wspaniała matka niezwykłego bohatera Konstantyna Wielkiego, który pierwszy dał wszystkim władcom wspaniały przykład, jak należy bronić Kościoła i jak go rozszerzać czytamy w martylorogium rzymskim.

Urokliwa jest również na obrazie Cimy de Conegliano

Image illustrative de l’article Hélène (mère de Constantin)
National Gallery of Art Waszyngton
https://www.artrenewal.org/Artwork/Index/22379

Malował ją również Rubens

File:France-002807 - Saint Helena and the ecstasy of the Holy Cross (15977969106).jpg

 W dokumentach mówi się o niej: piissima (najpobożniejsza), venerabilis (czcigodna) czy też clementissima (najłaskawsza) – pisze Jerzy Świdziński w swej pięknej książce Święci władcy wydanej przez wydawnictwo Salwator w 2010 roku – wymieniając ją jako pierwszą w gronie wspaniałych kobiet Europy wraz z Małgorzatą Szkocką, cesarzową Teodorą, Świętą Jadwigą Śląską, świętą Kingą, Jadwigą Andegawenką czy błogosławioną Jolantą.

Helena miała niezwykły wpływ na ówczesne zycie w cesarstwie a także niektóre poczynannia syna.

The Exaltation of the True Cross

https://www.nga.gov/collection/art-object-page.213.html

Obok wolnej niedzieli warto dodać inne poczynania legislacyjne Konstantyna.  Do najbardziej znaczących zmian legislacyjnych zaliczyć trzeba z pewnością zakaz wykonywania kary śmierci przez ukrzyżowanie, ustanowienie niedzieli jako dnia świątecznego, wolnego od pracy dla chrześcijan, zwolnienie kapłanów chrześcijańskich z podatków i służby wojskowej, zatwierdzenie nowego prawa małżeńskiego, które ograniczało możliwość rozwodu, wprowadzało karę śmierci dla cudzołożników, zakazywało trzymania konkubin, jak też otaczało opieką sieroty i wdowy. Nadto inne rozporządzenia zabraniały znęcania się nad niewolnikami czy organizowania walk gladiatorów, natomiast sądownictwo chrześcijan, nawet jeśli chodziło o sprawy czysto świeckie, oddano w ręce biskupów – podaje autor Świętych władców.

O cudownym znalezieniu krzyża Chrystusa przez Helenę wspominają w swych pismach św. Ambrożego, św. Jana Chryzostoma, św. Paulina z Noli i inni. Sokrates Scholastyk, historyk kościoła starożytnego podaje ten fakt Historii Kościoła wydanej przez IW PAX

Jej zawdzięczamy również wspaniałe świątynię Świętego Krzyża, na Golgocie, Zmartwychwstania oraz Narodzenia Pańskiego i Wniebowstąpienia na Górze Oliwnej. Relikwie krzyża zostały podzielone na trzy części dla trzech ówczesnych największych ośrodków chrześcijaństwa – Jerozolimy, Rzymu i Konstantynopola, który był częścią cesarstwa na wschodzie i przyjął nazwę od imienia Konstantyna. Sarkofag Heleny wykonany z czerwonego porfiru znajduje się obecnie w muzeach watykańskich, a jej szczątki przeniesiono na Kapitol do Bazyliki Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego Basilica Sanctae Mariae de Ara coeli al Campidoglio.

Cóż na koniec? Wspaniały hymn Ludwika Kondratowicza

Święta Heleno! o Matko cesarza,
Co nowe światło nad Rzymem rozżarza,
Dał chrzestny chryzmat pogańskiemu światu,
Namaścił czoło ludu i senatu,
A karty dziejów ropocząwszy nowe,
Na Kapitolu wzniósł godło krzyżowe!
Tyś chrześcijaństwa dała skarb jedyny:
Krzyż, krwią przesiąkły Baranka bez winy,
Zarzucon gruzem i nasypem ziemi.
Dał się odkopać rękami Twojemi.
Przez Cię ludzkości, co Chrystusa wyzna,
Wrócona po Nim najdroższa puścizna.
Naucz nas, Święta, kochać Krzyż ten stary
Duchem miłości i duchem ofiary.
Do ramion jego wołamy w niedoli:
Niech nas przygarną, gdy nas serce boli!
1855-1858. Borejkowszczyzna i Wilno.

1 myśl w temacie “Sen Świętej Heleny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close