Za mało…

Za mało kochałem Cię, Panie I nadal kocham za mało. Ty Jesteś Światłem Świata, Ziemi promienną chwałą. Ty Jesteś jak powietrze, Które mi daje życie. Jesteś wiatrem nadziei, Co budzi mnie o świcie. Tęsknię za Tobą Boże, Pragnę Ciebie jak ziemia. Odkryłem Miłość Twoją, W niepojętych przestrzeniach. Idę ku Twoim dłoniom, Tak jak brat mój Franciszek. Bo kochaliśmy Ciebie, Jak strumień kocha ciszę. Jak woda kocha ciszę. Jak sen miłuje ciało, Tak ja miłuję Ciebie, Ale zawsze za mało!

Paolo Veronese, Feast at the House of Simon 1571-1572 Musée National du Château, Versailles, Pałac w Wersalu.

Jezus na uczcie w domu faryzeusza Szymona, Paolo Veronese, wersja druga,
https://pinacotecabrera.org/en/collezione-online/opere/supper-in-the-house-of-simon/
Sacrum i profanum. Miłosierdzie Chrystusa wobec ludzkich ułomności, których wiele przy faryzejskim stole i pewnie równie tyle w kochającej życie Wenecji. Veronese zachwyca nas tym swoim przedstawieniem ucztowania, będącego oficjalnie jedynie ilustracją i zaledwie tłem dla biblijnej przypowieści. Mając problemy ze Świętym Oficjum zapewne w ten sposób tłumaczył dociekliwym inkwizytorom ukazane z takim rozmachem zamiłowanie do spraw doczesnych – pisze jeden z wielbicieli Paola Veronese 

View large on black
File:Bonifacio veronese, cena in casa di simone fariseo, 01.jpg
Uczta w domu faryzeusza Szymona, Bonifacio Veronese Museo Civico Ala Ponzone
https://musei.comune.cremona.it/PostCE-display-ceid-3.phtml
File:Paolo Veronese - Cena in casa di Simone - Torino Galleria Sabauda.jpg
Paolo Veronese, Cena in casa di Simone,
411,6 x 474,5 cm Torino – Galleria Sabauda
Paolo Caliari detto il Veronese, La cena in casa di Simone, c. 1556, particolare, Torino, Galleria Sabauda © PABAAC
Paolo Caliari detto il Veronese, La cena in casa di Simone, c. 1556, Torino, Galleria Sabauda
Paolo Caliari detto Veronese - Cena in casa di Simone Fariseo (1555-1556),  detail - 0823 photo - anhminh photos at pbase.com
Paolo Caliari detto il Veronese, La cena in casa di Simone, c. 1556, Torino, Galleria Sabauda
Paolo Veronese and the Practice of Painting in Late Renaissance Venice:  Gisolfi, Diana: 9780300225822: Amazon.com: Books

Patrząc na obrazy Paolo Veronese, które ilustrują znany fragment Ewangelii z Jezusem i faryzeuszem oraz z Magdaleną w tle, a raczej na pierwszym planie wiemy dlaczego Jezus powiedział do Szymona, u którego gościł na uczcie odpuszczone są jej grzechy, ponieważ bardzo umiłowała.

A my? My ciągle miłujemy za mało!

Za mało kochałem Cię, Panie I nadal kocham za mało. Ty jesteś Światłem Świata, Ziemi promienną chwałą. Ty jesteś jak powietrze, Które mi daje życie. Jesteś wiatrem nadziei, Co budzi mnie o świcie. Tęsknię za Tobą Boże, Pragnę Ciebie jak ziemia. Odkryłem Miłość Twoją, W niepojętych przestrzeniach. Idę ku Twoim dłoniom, Tak jak brat mój Franciszek. Bo kochaliśmy Ciebie, Jak strumień kocha ciszę. Jak woda kocha cieszę. Jak sen miłuje ciało, Tak ja miłuję Ciebie, Ale zawsze za mało.

Inne malarskie wersje tej historii

Paul Rubens, Cena en casa de Simón el fariseo , c. 1618. (3405×2525)
Philippe de Champaigne, Christ at Supper with Simon the Pharisee, c. 1656
When Jesus was having dinner at the home of Simon in Bethany, a woman broke an expensive bottle of perfume - Mark tells us it cost about a year's wages - and poured out its contents on Jesus' feet. Description from thebiblein365.blogspot.com. I searched for this on bing.com/images
Czy stać by nas było na taki gest? Nie sądzę. Flakonik olejku nardowego to wartosć prawie rocznej pensji! Kogo na to stać?
Ciągle bowiem kochamy za mało!

Za mało kochałem Cię, Panie I nadal kocham za mało. Ty jesteś Światłem Świata, Ziemi promienną chwałą. Ty jesteś jak powietrze, Które mi daje życie. Jesteś wiatrem nadziei, Co budzi mnie o świcie. Tęsknię za Tobą Boże, Pragnę Ciebie jak ziemia. Odkryłem Miłość Twoją, W niepojętych przestrzeniach. Idę ku Twoim dłoniom, Tak jak brat mój Franciszek. Bo kochaliśmy Ciebie, Jak strumień kocha ciszę. Jak woda kocha cieszę. Jak sen miłuje ciało, Tak ja miłuję Ciebie, Ale zawsze za mało. ( Marek Skwarnicki, Betlejem polskie)

Jak widzimy, wielcy artyści zawsze byłi zapatrzeni w Ewangelię. My nie jesteśmy artystami, ale zawsze możemy się zapatrzeć w ich dzieła, których tak wiele nam pozostawili. Może właśnie one doprowadzą nas do Światła Ewangelii?! Ewangelizacja przez sztukę to droga do Boga o której mówił już Pan Paweł II a obecnie czyni to Biskup Robert Barron z Kalifornii. Myślę, że w dzisiajszych czasach jest to chyba jedyna droga, tym bardziej, że współczesna sztuka rzadko odwołuje się do sacrum, bo upadła do poziomu profanum.

https://www.wordonfire.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close