Amor sacro e amor profano

Kogo nasza miłość obchodzi… śpiewała przed laty jedna piosenkarka. Dziś piosenka dalej cieszy się popularnością, bo miłość obchodzi każdego. A raczej interesuje każdego. Fascynuje każdego. Albowiem każdy jej pragnie, każdy za nią tęskni i każdy o niej marzy. Dlaczego? Bo bez miłości człowiek usycha i umiera. Umiera nie tylko jego ciało ale również serce i dusza. Bo miłość to esencja życia i cała jej treść. Dlaczego? Bo powstaliśmy z miłości. Wszyscy.

Bardzo podoba mi się renesansowy obraz Tycjana Vecelli z Galerii   Borghese Amor sacro e amor profano, co tłumaczy się jako Miłość niebiańska i miłość ziemska. Co ciekawe tytuł obrazowi nadał Giorgio Vasarii, bo autor zatytułował swe dzieło Bella disornata e Bella ornata  czyli Piękność naga i piękność ubrana.

Tiziano, amor sacro e amor profano, 1514 ca. 02 paesaggio.jpg

Amor sacro e amor profano 02.jpg

Dziś kiedy o miłości powiedziano już tak wiele i ciągle się o niej mówi, nie wszyscy tak naprawdę rozumieją czym jest prawdziwa miłość. Nie mówię, ze jestem ekspertem od miłości. Nie nic z tych rzeczy, albowiem ekspertem jest Bóg, bo to On jest Esencją miłości i sama Miłością, ale wybrałam na egzaminie dojrzałości temat o miłości i jeśli zdałam egzamin dojrzałości z tego tematu mam prawo i obowiązek o niej mówić.

Jest wiele definicji miłości i wiele jej określeń.

Od lat bardzo podoba mi się poetyckie określenie Czesława Miłosza z triady poetyckiej Wiara Nadzieja i Miłość.

Miłość – to znaczy popatrzeć na siebie, tak jak się patrzy na obce nam rzeczy… 

Co poeta chciał powiedzieć, spytasz?

To określenie miłości jest bardzo ewangeliczne. Dlaczego? Bo mówi o miłości jako postawie. No bo spójrz: spróbuj spojrzeć na siebie tak jak się patrzy na obce nam rzeczy. Jakby od zewnątrz. Bez emocji i egzaltacji. W dzisiejszym świecie, kiedy ludzie często  jak male dzieci nie umieją oddzielić emocji od rozumu jest to bardzo ważne. Nie mówię, że trzeba się wyzbyć uczuć, nie, nie o to chodzi, ale rozum powinien je kontrolować i kierować nimi. Jeśli rozum nie jest nadrzędny wobec emocji i uczuć nie jesteśmy dojrzali tylko egzaltowani jak dzieci. Dzisiaj często spotykamy ludzi, czasem wiekowych, ciągle egzaltowanych, skupionych na sobie i swoim ego. Ludzi, którzy nigdy nie dorośli i nie dojrzeli, bo uczucia wzięły górę nad rozumem.

To samo dotyczy naszej postawy wobec Boga. Często nasza wiara i religia jest bardzo uczuciowa i egzaltowana. A przecież nie o to w wierze chodzi. Wiara opiera się na rozumie nie na afekcie. bo uczucia raz są raz ich nie ma a wiara jest. Dlatego ludzie, przyzwyczajeni do uczuciowego przezywania wiary, jeśli uczuć zabraknie od wiary często odchodzą, bo rozumem jej nie ogarnęli.

Cabeza de Venus de Amor sacro y amor profano de Tiziano.jpg

Amor sacro e amor profano 03.jpg

A więc Kogo nasza miłość obchodzi? Tylko Ciebie i mnie? Nie, nie tylko. Nasza miłość obchodzi wszystkich. Bo wszyscy jej pragną. Wszyscy za nią tęsknią. I wszyscy chcą jej doświadczyć tak jak my. Na ziemi i w niebie. Proste. Dlatego chociaż o miłości powiedziano już prawie wszystko, ciągle powiedziano jak widać za mało, bo nie wszyscy ja rozumieją i nie wszyscy jej zaznali. A jeśli zaznali – to jak na obrazku była to raczej amor profano a nam chodzi o amor sacro. Bo to własnie amor sacro jest pełnią miłości.

Dlatego w epoce, kiedy nawet miłość sprofanowano my mówimy o miłości, którą nie tylko  sakralizujemy, ale dlatego, że  miłość zawsze przynależała i przynależy do sfery sacrum. Innej miłości po prostu nie ma. A raczej poza sacrum miłości nie ma. Reszta to profanum. Proste.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close